Mikrofony

Mikrofony SONY

Sklep muzyczny Supersound oferuje profesjonalne mikrofony dopasowane m.in. do potrzeb zespołów i wokalistów, konferansjerów, muzyków, kompozytorów, dziennikarzy, vlogerów oraz innych grup użytkowników, którym zależy na najwyższej jakości dźwięku. Polecamy mikrofony wokalne sceniczne (pojemnościowe, dynamiczne), nagłowne, reporterskie, studyjne, mikrofon komputerowy (z połączeniem USB) oraz sprzęt dopasowany do innych zastosowań. Wśród asortymentu posiadamy również profesjonalne zestawy oraz wiele akcesoriów mikrofonowych. Sprawdź szczegóły naszej oferty i dobierz mikrofon profesjonalny dopasowany do swoich potrzeb.

Firma została założona 7 maja 1946 roku przez inżyniera Masaru Ibukę i fizyka Akio Moritę, w Tokio i początkowo nosiła nazwę Tokyo Tsushin Kogyo K.K. (Tokyo Telecommunications Engineering Corporation), ale nazywana też była Totsuko. Początkowo, przedsiębiorstwo utrzymywało się przede wszystkim ze świadczenia drobnych usług serwisowych, a jego siedziba znajdowała się w wynajmowanym budynku, który był w bardzo złym stanie. Najlepiej świadczył o tym dziurawy dach, który przeciekał w deszczowe dni. Jednak złe warunki pracy nie przeszkodziły w skonstruowaniu pierwszego magnetofonu i radia tranzystorowego. Nieco wcześniej, udało się zbudować prostą, elektryczną maszynkę do ryżu, która w efekcie okazała się tylko niedoskonałym prototypem. Konstrukcja opierała się na drewnianej misie, z umieszczoną na jej dnie spiralną elektrodą. Dzięki niej, ryż był podgrzewany, jednak w efekcie był albo zbyt rozgotowany, albo przeciwnie – niedogotowany.

W 1950 roku firma wprowadziła na rynek pierwszy magnetofon, a także opracowała licencję na technologię tranzystorową, aby 5 lat później, ostatecznie zbudować i wprowadzić na rynek pierwsze w Japonii radio tranzystorowe.

W 1960 roku powstał pierwszy zagraniczny oddział Sony – w Szwajcarii, niedaleko Zurychu. W tym samym czasie, Sony, jako pierwsze na świecie, wprowadziło na rynek przenośny telewizor tranzystorowy TV8-301.

Pod koniec lat 70., Sony wspólnie z Philipsem, opracowało pierwszą na świecie płytę kompaktową. Jej premiera odbyła się w fabryce należącej do Philipsa, w sierpniu 1982 roku.

Po ponad 6 latach pracy, w 1980 roku, Sony zaprezentowało swoją pierwszą kamerę – model XC-1, z najnowocześniejszą wówczas matrycą CCD. Co ciekawe, kamerę montowano w Jumbo Jetach linii lotniczych All Nippon Airways, aby pasażerowie mogli zobaczyć, co dzieje się w kokpicie pilotów, podczas startu i lądowania samolotu. Z czasem, rozwój matryc CCD i zaangażowanie Sony, pozwoliło produkować niewielkie kamery wideo.

Już w 1994 roku na rynku pojawiło się pierwsze PlayStation, a 3 lata później Sony wypuściło nową serię telewizorów HDTV WEGA (model KW-32HDF9), wyposażonych w kineskopy FD Trinitron. Największym wyróżnikiem nowych sprzętów była wysoka jakość odtwarzanego obrazu.

Sony wkroczyło w XXI wiek wraz z nową konsolą PlayStation2, która pojawiła się na rynku w 2000 roku. A już w 2006 roku wprowadzono nowy napęd Blu-ray ™ i oparty na nim kolejny model konsoli – PlayStation3.

XXI wiek to także czas prężnego rozwoju i ciągłego udoskonalania telewizorów.


Na skróty:

Mikrofon – co to jest?

Mikrofon to przetwornik elektroakustyczny, który pozwala przetwarzać fale dźwiękowe w zmienny prąd elektryczny. Wynalazek jest dziełem Charlesa Wheatstone’a, a jego historia sięga 1827 roku. Mikrofony kwasowe, które użytkowane są do dziś, rozpropagowane zostały jednak przez Bella i Graya dopiero w latach 70. XIX wieku – to wtedy znalazły zastosowanie w rozwijającej się telefonii.

Jak działa mikrofon?

W mikrofonie znajduje się elastyczna membrana połączona z cewką umieszczoną w polu magnetycznym emitowanym przez magnes. Fale dźwiękowe powodują drgania powietrza, co pozwala wytworzyć prąd elektryczny. Częstotliwość prądu jest taka sama jest częstotliwość drgania fal dźwiękowych. Podłączenie mikrofonu do wzmacniacza pozwala wzmocnić prąd.

Mikrofony – rodzaje

Podstawowy podział bierze pod uwagę rodzaje przetworników. To kryterium pozwala wyróżnić:

  • mikrofony pojemnościowe (elektrostatyczne) – zbudowane z dwóch elektrod, które są podłączone do stałego źródła napięcia. Jedna z nich jest nieruchoma, drugą jest membrana drgająca pod wpływem fal dźwiękowych. Profesjonalny mikrofon pojemnościowy zbiera dźwięki z otoczenia i do prawidłowej pracy potrzebuje zewnętrznego zasilania (najczęściej wykorzystuje się zasilanie Phantom +48 V przez kabel XLR, ale obecnie dostępne są także modele z własnym wzmacniaczem, które poprawnie działają nawet przy niższym napięciu). Tego typu mikrofony zbierają dźwięki z całego pomieszczenia, dlatego najczęściej wykorzystywane są w studiach nagraniowych. Obecnie stosowane są mikrofony pojemnościowe wielko- oraz mało membranowe,
  • mikrofony dynamiczne (magnetoelektryczne) – określane są również jako mikrofony wokalne. Fale dźwiękowe wytwarzają drgania powietrza, które pozwalają poruszać membraną. Magnes wysyła silne pole magnetyczne, w którym znajduje się cewka połączona z membraną. To pozwala na jej zaciskach generować siłę elektrodynamiczną. Efektem jest wzbudzenie prądu elektrycznego o częstotliwości odpowiadającej falom dźwiękowym. Mikrofony dynamiczne nie muszą posiadać zasilania zewnętrznego. Wyższe napięcie można tutaj uzyskać dzięki cewkom z większą ilością zwojów. Ten typ mikrofonu doskonale sprawdza się podczas występów na żywo. Zbiera on bowiem wyłącznie dźwięki, które trafiają do mikrofonu z małej odległości. Profesjonalny mikrofon dynamiczny wychwyci wokal, ale nie grę zespołu, głosy publiczności dobiegające na scenę czy inne dźwięki z otoczenia.

Mikrofony można podzielić również ze względu na ich zastosowanie. Najpopularniejsze są:

  • mikrofony wokalne (sceniczne) – najczęściej oparte o budowę dynamiczną, ale zdarzają się także modele pojemnościowe. Są dostosowane do potrzeb występów na żywo. Mogą zostać wykorzystane na scenach przez wokalistów, wodzirejów, konferansjerów, komików oraz podczas innych występów. Dobrze sprawdzają się także na sympozjach, konferencjach biznesowych czy występach karaoke,
  • mikrofony nagłowne – dynamiczne lub pojemnościowe. Ich cechą jest charakterystyczna budowa z membraną unieruchomioną tuż przy ustach użytkownika. Uwalniają ręce i pozwalają zapewnić taki sam poziom sygnału podczas ruchu. Sprawdzą się podczas występów wokalnych z zaawansowanymi układami tanecznymi, dla prezenterów telewizyjnych, w teatrze, na prezentacjach biznesowych czy dla instruktorów prowadzących zajęcia fitness,
  • mikrofony krawatowe (lavalier) – dostępne są modele przewodowe oraz bezprzewodowe. Są niewielkie i dyskretne, dlatego często wykorzystują je prezenterzy prowadzący programy telewizyjne na żywo, aktorzy w teatrach czy osoby prowadzące konferencje biznesowe. Bez problemu można je dopiąć do garnituru, marynarki czy kostiumu scenicznego (są praktycznie niewidoczne),
  • studyjne – profesjonalne mikrofony i zestawy zaprojektowane z myślą o studiach nagraniowych. Wykorzystuje się je podczas nagrań utworów, ale także podcastów, filmów na YouTube czy vlogi. Są bardzo czułe, dlatego potrzebne jest zastosowanie akcesoriów, które skutecznie wyizolują bodźce zewnętrzne (np. kabiny akustyczne do nagrań domowych). Zestawy należy ustawić na statywie,
  • mikrofony reporterskie – profesjonalne mikrofony dostosowane do współpracy z kamerami, komputerami czy smartfonami. Są zaprojektowane z myślą o reporterach pracujących w terenie i przeprowadzających wywiady,
  • mikrofony instrumentalne – każdy mikrofon jest zaprojektowany w taki sposób, aby pasmo przenoszenia było dostosowane do dźwięków konkretnego instrumentu muzycznego. Uchwyt pozwala wygodnie umieścić mikrofon na instrumencie. Dostępne są m.in. modele przeznaczone do gitar i ukulele, perkusji, skrzypiec i aktówki czy saksofonów i innych instrumentów dętych,
  • mikrofony do kamer i smartfonów – są zaprojektowane w taki sposób, aby pogłaśniać i polepszać jakość dźwięków przy nagraniach wideo. Można je wykorzystać podczas wywiadów, nagrywania wydarzeń sportowych i rozrywkowych,
  • mikrofony do komputera – są to modele, które można połączyć z komputerem (lub smartfonem) za pomocą standardowego USB.

Jak wybrać mikrofon?

Mikrofon powinien z dobrym skutkiem nagłośnić wokal lub głos podczas występu, zbierać dźwięki instrumentów bądź zapewniać dobre nagłośnienie w czasie nagrań studyjnych czy domowych. By uzyskać odpowiedni efekt, należy wybrać mikrofon zaprojektowany z myślą o konkretnym źródle dźwięków. Mikrofony do rapu muszą bardzo dobrze podkreślić głos wokalisty, przekazywać emocje oraz moc rytmów. Mikrofon do studia nagraniowego nie może wychwytywać dźwięków z otoczenia, a instrumentalny musi zostać perfekcyjnie dopasowany do pasma przenoszenia wybranego instrumentu.

Profesjonalny mikrofon – sklep muzyczny Supersound

W sklepie muzycznym Supersound przygotowaliśmy szeroki wybór mikrofonów dopasowanych do użytku profesjonalnego oraz domowego. Wśród nich dostępne są liczne modele z przetwornikami dynamicznymi oraz pojemnościowymi. Bez problemu można u nas dobrać najlepsze mikrofony wokalne, reporterskie, lektorskie, studyjne, konferencyjne czy instrumentalne. Przygotowaliśmy także rozbudowaną ofertę mikrofonów do kamer i smartfonów, mikrofon do komputera, modele na USB, praktycznych modeli nagłownych czy dyskretnych mikrofonów krawatowych. Ponadto polecamy wiele gotowych zestawów oraz akcesoriów mikrofonowych, które pozwolą Ci stworzyć profesjonalne nagłośnienie na scenie, konferencji, w studiu nagraniowym, teatrze lub w innym miejscu.