Gitary Akustyczne

Gitary Akustyczne

Wieczór w plenerze z przyjaciółmi przy ognisku, rejs żaglówką po jeziorach czy recital nie może obyć się bez udziału gitary akustycznej. Dźwięk tego instrumentu tworzy niepowtarzalny klimat, którego miłe wrażenia pozostają na długo w pamięci. Gitara jest instrumentem z grupy szarpanych strunowych, posiada pudło rezonansowe oraz gryf ze strunami. Jej najważniejszym elementem jest pudło rezonansowe, czyli korpus. Produkowany jest on najczęściej z drewna cedrowego lub bukowego, które pozwala na wydobycie odpowiednich dźwięków. Gitary akustyczne są pochodną gitar klasycznych. Ich cechą charakterystyczną jest wąski gryf, stalowe struny oraz duże i mocne pudło rezonansowe. Taka budowa pozwala uzyskać wyraźne dźwięki o ostrym brzmieniu, które nie potrzebują dodatkowego nagłaśniania. Gitara akustyczna to instrument wykorzystywany m.in. w muzyce rockowej, bluesie, country, flamenco oraz różnych odmianach popu.

Sklep z gitarami akustycznymi Supersound oferuje szeroki wybór instrumentów pochodzących od cenionych w branży producentów. Bogactwo form i zróżnicowana cena gitary akustycznej sprawiają, że coś dla siebie znajdą u nas zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają swoją muzyczną przygodę, jak i pasjonaci oraz profesjonalni muzycy poszukujący najlepszego sprzętu na scenę.


Na skróty:

Gitara akustyczna – co to jest?

Gitara akustyczna znana jest od starożytności. Początkowo struny tworzone były z jelit zwierząt, obecnie zostały zastąpione przez stal. Dzięki stalowym strunom brzmienie dźwięków gitary akustycznej jest mocniejsze niż klasycznej. Obecnie większość modeli posiada w gryfie pręt napinający i sztywną konstrukcję pudła. Akustyczne gitary świetnie sprawdzają się do akompaniamentów. Brak konieczności podpinania wzmacniaczy sprawia, że można je wykorzystać np. podczas występów w plenerze.

Gra na tym instrumencie polega na delikatnym lub mocniejszym szarpaniu strun jedną ręką, z jednoczesnym dociskaniem strun do progów przy pomocy drugiej ręki. Odpowiednio silne muskanie strun palcami albo paznokciami wydobywa właściwy dźwięk składający się na wykonywany utwór. Struny można poruszać przy pomocy tak zwanej kostki — najczęściej wykorzystywanej do gry akordami albo "pazurków" nakładanych na palce. W szczególnych okolicznościach wykorzystuje się obydwie te techniki gry dla gitar. Akustyczna gitara stanowi warsztat pracy wielu bardów i znanych muzyków (m.in. John MCLAUGHLIN, Jimi Hendrix, Miles Davis, a na polskiej scenie – Jan Borysewicz, Robert Friedrich, Piotr Krępeć, Piotr Restecki, Paweł Domagała).

Gitary akustyczne — rodzaje

Na rynku dostępne są gitary akustyczne o różnej budowie. To wpływa przede wszystkim na ich brzmienie. Sklep muzyczny Supersound oferuje szeroką gamę zróżnicowanych instrumentów idealnych dla profesjonalnych muzyków oraz amatorów. Polecamy gitary wielu marek, różniące się budową oraz kolorami.

W stałej ofercie posiadamy gitary akustyczne:

  • Dreadnought – jeden z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych modeli. Historia tej konstrukcji sięga początku XX wieku. Jej cechą charakterystyczną jest duże pudło z dość płytkimi wcięciami. Marzy Ci się designerska gitara akustyczna czarna? Ten model dostępny jest nie tylko w odcieniu naturalnego drewna i brązu, ale także z czarnym czy dwukolorowym pudłem rezonansowym,
  • Auditorium – to gitara akustyczna posiadająca korpus w linii zbliżonej do popularnego Westernu, ale o nieco większym zaokrągleniu w części środkowej pudła. Ten rodzaj gitary świetnie sprawdza się w studio i na scenie,
  • Jumbo – to model gitary o bardzo dużym pudle, dzięki któremu wydobywany dźwięk jest bardziej doniosły i lepiej słyszalny. Tego rodzaju akustyczne gitary najczęściej używane są jako instrument akompaniujący w folku, rocku oraz country,
  • Parlour – są to gitary o bardzo małym pudle rezonansowym. Taka budowa powoduje, że ten instrument jest cichszy i brzmi delikatniej. Najczęściej używa się ich w tradycyjnym bluesie,
  • gitary dla leworęcznych — dopasowane są do potrzeb osób leworęcznych. Projektanci inaczej rozplanowują tutaj miejsce podparcia strun oraz siodełka, aby ułatwić grę. Przykładowym modelem może być czarna gitara akustyczna Stagg SW 201 LH BK, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Gitara akustyczna – ceny

Ceny gitar akustycznych są zróżnicowane, ponieważ dostępne na rynku instrumenty różnią się materiałami, jakością wykonania, długością gwarancji producenta i renomą marki. Przeciętnie cena za gitarę akustyczną kształtuje się w granicach od około 400 zł do powyżej 1500 zł. Droższe są gitary elektroakustyczne oraz 12-strunowe, które kosztują nawet do ponad 2600 zł.

Gitary akustyczne – sklep

Interesuje Cię najlepsza gitara akustyczna? Sklep Supersound poleca sprawdzony sprzęt znanych producentów (m.in. Sarmick Guitars, STAGG, Takamine, Washburn, Vintage, Luna, Arrow). W naszej ofercie znajdziesz gitary akustyczne Auditorium, Jumbo, Parlour, Dreadnought. Polecamy również gitary akustyczne 12-strunowe, elektroakustyczne i modele dopasowane do potrzeb osób leworęcznych. Bogaty design oraz zróżnicowane ceny pozwalają każdemu na kupno gitary akustycznej idealnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Poznaj nasze kolekcje i przekonaj się, jakie możliwości daje dobra gitara akustyczna. Kup profesjonalny instrument i ciesz się wyjątkowymi dźwiękami!