Kolumny

Kolumny

Kolumny głośnikowe znajdują zastosowanie zarówno w prywatnych domach, jak i na profesjonalnej scenie. Podstawowy system składa się z kolumn głośnikowych i wzmacniaczy. Na przestrzeni ostatnich lat głośniki kolumnowe przeszły jednak ogromną metamorfozę, dlatego na rynku pojawiają się urządzenia pozwalające na doskonałe osiągi systemu audio i uzyskanie profesjonalnego nagłośnienia.

W sklepie internetowym Supersound dostępna jest kolekcja, w której Klienci znajdą kolumny audio dopasowane do różnych zastosowań – od podstawowych aż do najbardziej wymagających. Polecamy zarówno tańsze i prostsze systemy stereo oraz dźwięku przestrzennego przystosowane do domowych pomieszczeń, jak i najnowsze technologie bezprzewodowe. W naszej kolekcji dostępne są kolumny muzyczne aktywne i pasywne, profesjonalne odsłuchy sceniczne (monitory odsłuchowe), głośniki wolnostojące bezprzewodowe oraz subwoofery. Przygotowaliśmy także gotowe zestawy głośnikowe dopasowane do zastosowań prywatnych i profesjonalnych. Sprawdź dostępny sprzęt audio i dobierz kolumny głośnikowe o parametrach idealnie wpisujących się w Twoje potrzeby!


Na skróty:

Głośniki kolumny – rodzaje

Podstawowe kryterium podziału głośników audio bierze pod uwagę ich zewnętrzny wygląd oraz pełnione funkcje. Wyróżnia się:

1. Kolumny podłogowe

Doskonale sprawdzają się do nagłaśniania dużej powierzchni (od 20 m2). Taka kolumna głośnikowa pozwala uzyskać przestrzenne brzmienie, czyste dźwięki i głębokie basy. Dość duże rozmiary sprawiają, że podłogowa kolumna muzyczna ma moc pozwalającą osiągać duży zakres dynamiki. Eleganckie głośniki kolumnowe podłogowe łatwo jest wkomponować w designerską aranżację salonu.

2. Kolumny podstawkowe

Są projektowane z myślą o mniejszych pomieszczeniach, w których kolumny podłogowe się nie sprawdzą. Ich wyróżnikiem jest kompaktowa budowa, która sprawia, że łatwo jest znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Są idealne jako głośniki audio podłączone do telewizora, komputera, konsoli. Można je umieścić na szafce, komodzie czy półce. Najnowsze modele są dostępne w wersjach mobilnych – głośniki ze wzmacniaczem łączą się tutaj bezprzewodowo. Podstawkowa kolumna (głośnik uniwersalny) ma niewielką objętość akustyczną obudowy, dlatego zapewnia nieco słabsze brzmienie. Jej wadą jest mniej basów i mała dynamika dźwięków.

3. Subwoofer

Kolumna audio z głośnikiem, która pozwala odwzorowywać dźwięki o niskich częstotliwościach (najczęściej producenci stosują zakres od 20 do 250 Hz). Te specyficzne kolumny głośnikowe bardzo często znajdują się w zestawach nowoczesnych kin domowych pozwalających na dobre nagłośnienie oglądanych filmów. Można je jednak kupić także oddzielnie, aby wzmocnić bas i zyskać lepszą głębię muzyki.

Subwoofery dzieli się na 3 typy:

  • down firing – fale dźwiękowe, wytwarzane przez głośnik, kolumna kieruje ku dołowi. Ten typ kolumn należy ustawić na podłodze, aby niskie tony dźwięków równomiernie rozeszły się po całym wnętrzu,
  • front firing – głośnik kieruje dźwięki na wprost. Doskonałą jakość można uzyskać, gdy kilka głośników zamontowanych jest nad sobą,
  • free air – rozwiązanie zaprojektowane z myślą o głośnikach samochodowych.

Kolumny audio można podzielić również ze względu na rodzaj obudowy:

  • obudowa otwarta (bass reflex) – otwory w tylnej ścianie pozwalają uzyskać perfekcyjne odwzorowanie dźwięków o niskiej częstotliwości (basów),
  • obudowa zamknięta – doskonale odwzorowują częstotliwości wysokie.

Głośniki do kolumny – aktywne czy pasywne?

Kolumny muzyczne powinny być idealnie dopasowane do potrzeb. Producenci mogą zamontować głośniki do kolumny aktywne lub pasywne. Głośniki aktywne posiadają własny wzmacniacz wbudowany w konstrukcję kolumny. Głośniki pasywne należy podłączyć do wzmacniacza zewnętrznego. Kolumny głośnikowe aktywne doskonale sprawdzą się dla początkujących. Doświadczeni audiofile często samodzielnie kompletują zestaw i do głośników pasywnych dobierają wzmacniacze o odpowiednich parametrach.

Jak wybrać głośniki kolumnowe?

Chcesz wybrać efektywne kolumny audio? Weź pod uwagę:

  • impedancję – pozwala dopasować wzmacniacz do kolumn, dlatego ma znaczenie przy kolumnach z głośnikami aktywnymi. Wartość producenci wyrażają w omach,
  • pasmo przenoszenia – jest to przedział częstotliwości wysokich i niskich przenoszonych przez dane głośniki do kolumny. Człowiek odbiera fale akustyczne od 20 do 20000 Hz, dlatego dobre kolumny głośnikowe powinny pracować na tych częstotliwościach,
  • efektywność (sprawność głośników) – wartość przedstawia się w decybelach. Wpływa ona na głośność kolumn audio,
  • moc – do słuchania muzyki w domu i oglądania filmów głośniki kolumnowe powinny mieć moc około 100-150 W.

Oprócz parametrów technicznych znaczenie ma również wielkość kolumn. Ważne, aby kolumna głośnikowa była dopasowana do powierzchni pomieszczenia. Gdy do dużej przestrzeni wstawisz zbyt małe kolumny, wnętrze nie zostanie wypełnione dźwiękiem, a niskie tony niemal znikną. Duże kolumny audio w małym pokoju stłumią stereofonię i osłabią dynamikę dźwięków.

Kolejną kwestią jest materiał, z którego została wykonana obudowa. Najlepsze kolumny muzyczne są zrobione z drewna, które jest świetnym surowcem lutniczym. Dobrze przenosi ono drgania i nie zniekształca dźwięków. Tańsze głośniki posiadają obudowy z płyt MDF lub tworzyw sztucznych. Najlepsze głośniki do kolumny mają membrany papierowe lub polipropylenowe, które gwarantuję ciepłe i naturalne brzmienie dźwięków. W jednym słupku kolumny powinny znaleźć się minimum 2 głośniki.

Do dużego salonu najlepsze będą kolumny podłogowe, w mniejszym pomieszczeniu sprawdzą się kolumny podstawkowe, które możesz ulokować np. na regale. Subwoofer pozwoli Ci podbić basy, dlatego wkomponuj go w swój zestaw, gdy zależy Ci na niskich dźwiękach.

Kolumny głośnikowe – sklep internetowy Supersound

W sklepie muzycznym Supersound znajdziesz starannie dobrane kolumny głośnikowe dopasowane do zastosowań prywatnych oraz profesjonalnych (scenicznych). Polecamy głośniki do kolumn aktywne i pasywne oraz subwoofery. W ofercie posiadamy kolumny głośnikowe podłogowe i podstawkowe oraz kolumny wolnostojące (mobilne), które posiadają własny akumulator. Przenośna kolumna audio doskonale sprawdzi się w podróży – możesz zabrać ją ze sobą na wakacje lub zorganizować imprezę w plenerze (np. na działce czy w ogrodzie). Nowoczesne modele mogą mieć wmontowane światła LED podążające w rytm muzyki. Poznaj dostępne modele kolumn głośnikowych i dobierz sprzęt audio dopasowany do zastosowania.