Perkusje

Perkusje

Jednostajny rytm, dźwięki o niskiej i wysokiej tonacji oraz głębokie dudnienie bębnów to cecha charakterystyczna zestawu instrumentów perkusyjnych, które wykorzystuje się m.in. w rocku, popie, metalu czy jazzie. Chcesz kupić profesjonalne perkusje? Sklep muzyczny Supersound oferuje perkusje online iraz w naszym salonie stacjonarnym zlokalizowanym na warszawkskim Bemowie. Polecamy perkusje akustyczne i elektroniczne oraz szeroki wybór akcesoriów perkusyjnych. Dobierając asortyment zadbaliśmy, aby cena perkusji nie była przeszkodą w muzycznej pasji. Klienci znajdą u nas zarówno tanie perkusje idealne dla początkujących muzyków, jak i droższy sprzęt, który doskonale sprawdzi się nawet podczas koncertów, festiwali oraz innych imprez masowych. Polecamy także zestaw perkusyjny dla dzieci i młodzieży idealny do nauki gry.


Na skróty:

Perkusja – co to jest?

Terminem perkusja określa się cały zestaw instrumentów perkusyjnych, które wykorzystuje się w dopasowaniu do konkretnego gatunku muzyki. Podstawowy zestaw perkusyjny najczęściej zawiera:

 • bęben basowy – jest największym elementem zestawu perkusyjnego. Dźwięk wydobywany jest przy pomocy pedału lub dwóch pedałów. Popularnym rozmiarem bębna jest produkt o średnicy 22 cali, chociaż można spotykać szesnasto- i dwudziestosześciocalowe,
 • werbel – jest to mały bęben służący do prowadzenia rytmu. Najczęściej w użyciu jest werbel o wielkości 14 cali. Werbel stroi się przy pomocy śrub umieszczonych wokół obręczy,
 • studnia – inaczej bęben stojący na ziemi lub podwieszony na ramie wraz z resztą perkusji,
 • tom-tom – bęben umieszczany nad bębnem basowym lub tuż obok – na statywie. Ten instrument przypomina werbel, jednak różni się od niego diametralnie,
 • talerze hi-hat – to instrumenty mocowane na jednym statywie, stykające się ze sobą. Talerze mogą być różnej lub jednakowej grubości. Na talerzach można grać w ich pozycji otwartej (wtedy głośność dźwięku jest bardzo doniosła), a także w pozycji zamkniętej (dźwięk wydobywający się z instrumentu w tej pozycji jest zdecydowanie cichszy i bardziej subtelny),
 • ride – jest talerzem wydającym podczas grania bardzo wysokie dźwięki,
 • crash – jest to talerz o zróżnicowanej grubości. Crash-a używa się do podkręcenia rytmu podczas wykonywania utworu.

Perkusja profesjonalna może być także rozbudowana o wiele innych elementów dodatkowych. Oprócz podstawowych instrumentów w zestawie perkusyjnym można znaleźć także m.in.

 • splash – talerz o krótkim brzmieniu,
 • stack – połączone dwa talerze o krótkim i monotonnym brzmieniu,
 • bell – niewielki i wypukły talerz, którego dźwięk przypomina kopułkę ride’a,
 • chimes (tzw. dzwonki chińskie) – są to metalowe rurki lub różnej długości płytki ułożone w rzędzie.
 • tamburyn.

Do gry na perkusji najczęściej wykorzystuje się drewniane pałeczki, rzadziej specjalne miotełki lub szczotki perkusyjne.

Perkusja – jak wybrać?

Zestaw perkusyjny należy dobrać do wieku użytkownika. Dla najmłodszych (3-6 lat) produkowane są specjalne zestawy junior. Dla starszych dzieci (7-12) lat dobrze sprawdzą się perkusje z bębnem basowym 18 cali lub 20 cali. Młodzież i dorośli mają inne potrzeby oraz wymagania, co do jakości dźwięku, dlatego najlepszy będzie pełnowymiarowy zestaw perkusyjny z bębnem basowym 22 cali (konfiguracja „rock”) lub z bębnem 20 cali (konfiguracja fusion). Fussion doskonale sprawdza się przy lżejszej muzyce – np. pop czy jazz.

Perkusje akustyczne

Perkusja akustyczna to zestaw, który zawiera tomy, talerze, kocioł, bęben basowy, werbel, hardware oraz pałki. Sklepy muzyczne oferują ten instrument w wariantach dla dzieci i dla dorosłych. W skład perkusji dla dzieci wchodzą takie same instrumenty, jak dla dorosłych użytkowników, ale rozmiary poszczególnych elementów są mniejsze niż w „dorosłej” perkusji. Perkusje akustyczne można skompletować samodzielnie lub zakupić w gotowy zestaw instrumentów.

Perkusja jest zestawem instrumentów o znacznej głośności, dlatego pomieszczenie, w którym będziemy uczyć się gry na perkusji akustycznej musi być bardzo dobrze wyciszone. To będzie sprzyjać tworzeniu oryginalnej muzyki bez ograniczeń. Perkusja generuje bardzo silne dźwięki, dlatego ważne jest, by podczas ćwiczenia na instrumencie zakładać na uszy słuchawki wygłuszające, dzięki czemu nasz słuch nie dozna uszczerbku.

Perkusje elektroniczne

Tradycyjna perkusja akustyczna ma konkurencję w postaci perkusji elektronicznej. Tego typu zestawy perkusyjne posiadają szeroki wachlarz dźwięków, które ułatwiają tworzenie utworów w różnych gatunkach muzycznych. Ich zaletą jest brak konieczności strojenia i konserwacji. Tania perkusja elektroniczna może stać się doskonałym wstępem do rozpoczęcia przygody z tym instrumentem. Pozwala ona ćwiczyć grę nawet w domu, ponieważ po założeniu słuchawek, otoczenie nie słyszy dźwięków instrumentu.

Perkusje – ceny

Na rynku muzycznym znajdziesz wiele zestawów perkusyjnych w dowolnych rozmiarach. Perkusja może występować w wielu kolorach i być bardziej lub mniej rozbudowana. Ceny perkusji zależą m.in. od gatunku drewna, z którego instrument został zbudowany. Najdroższe perkusje osiągają cenę kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są to jednak rozbudowane zestawy perkusyjne przeznaczone dla zawodowych muzyków grających na scenie. Z powodzeniem można znaleźć także perkusje tanie idealne do nauki gry czy dla miłośnika muzyki. Interesuje Cię dobra perkusja? Kupno podstawowego zestawu to wydatek rzędu kilkuset zł.

Perkusja – sklep muzyczny Supersound

Oferujemy profesjonalne instrumenty perkusyjne. Sklep muzyczny Supersound poleca perkusje akustyczne i elektroniczne od czołowych światowych producentów (m.in. STAGG, Mapex, Tamburo, DDRUM, Roland, Alesis, Yamaha, NUX). W naszej ofercie dostępne są zarówno gotowe zestawy, jak i wiele pojedynczych elementów i akcesoriów. Sklep proponuje m.in. hardware perkusyjne, naciągi, pałki i miotełki perkusyjne, triggery, cajony, pokrowce czy maty pod perkusje. Sprawdź nasz asortyment i skompletuj najlepszy zestaw perkusyjny dla siebie.