Monitory Odsłuchowe

Monitory Odsłuchowe

Monitory studyjne (głośniki odsłuchowe) to profesjonalne kolumny studyjne, które są przeznaczone do odsłuchu tworzonej muzyki. Odsłuchy studyjne wyróżniają się wyrównaną charakterystyką częstotliwościową. Mają one na celu wierne odwzorowywanie dźwięków instrumentów muzycznych lub partii wokalnych, aby profesjonalista pracujący nad obróbką gotowego utworu mógł wychwycić ewentualne niedoskonałości i poprawić dźwięki. Monitory odsłuchowe wykorzystuje się w profesjonalnych i domowych studiach nagrań. Są używane także w stacjach radiowych i telewizyjnych oraz studiach zajmujących się dubbingiem czy obróbką produkcji filmowych.

W ofercie sklepu muzycznego Supersound dostępny jest szeroki wybór kolumn odsłuchowych. Oferujemy monitory studyjne aktywne i pasywne. Wśród naszego asortymentu posiadamy głośniki odsłuchowe bliskiego i średniego pola oraz subwoofery. Polecamy także gotowe zestawy, które pozwolą Ci wyposażyć studio w wysokiej jakości sprzęt audio.


Na skróty:

Monitory studyjne, a głośniki Hi-Fi – różnice

Monitory studyjne to kolumna odsłuchowa zaprojektowana z myślą z zastosowaniach profesjonalnych. Początkowo głośniki odsłuchowe nie różniły się od tych z zestawów Hi-Fi wykorzystywanych do użytku domowego. Obecnie producenci sprzętu muzycznego muszą dostosować się do coraz większych wymogów stawianych przez rynek, dlatego urządzenia do zastosowania w studiach nagraniowych są o wiele bardziej zaawansowane. Tradycyjne zestawy głośników Hi-Fi mają za zadanie ładne brzmienie, aby muzyka była przyjemna dla uszu słuchacza.

Głośniki studyjne profesjonaliści wykorzystują podczas masteringu i miksowania. Ich celem jest ułatwienie pracy realizatora dźwięku, dlatego muszą wiernie odwzorowywać każde nagranie podlegające dalszej obróbce. Pracują w idealnych warunkach akustycznych, ponieważ studia muzyczne, radiowe oraz telewizyjne są odpowiednio wyciszone. Profesjonalny monitor studyjny pozwala miksować dźwięki, które po obróbce mają dobrze brzmieć niezależnie od sprzętu, na którym będą odtwarzane (zarówno na zestawach Hi-Fi, jak i głośnikach komputera, odtwarzacza CD czy smartfona).

Monitory studyjne – aktywne czy pasywne?

Głośniki odsłuchowe wykonywane są w dwóch różnych technologiach. Najbardziej popularne są monitory aktywne. Każdy monitor aktywny posiada własny wzmacniacz wbudowany w konstrukcję kolumny. W wielu nowoczesnych modelach producenci stosują 2 wzmacniacze – pierwszy ma za zadanie wzmacniać dźwięki niskiego i średniego tonu, a drugi odpowiada za głośność dźwięków o wysokich tonach. Aktywne monitory studyjne są droższe od pasywnych, ale cieszą się większą popularnością. Wbudowane wzmacniacze elektroakustyczne są idealnie dopasowane do pracy konkretnych głośników, a ich parametry pozwalają realizatorowi dźwięku wychwycić nawet drobne niedoskonałości.

Monitory odsłuchowe pasywne nie posiadają własnego wzmacniacza, dlatego wymagają jego podpięcia. Wzmacniacz musi zostać dopasowany mocą i innymi parametrami do określonych kolumn odsłuchowych. To sprawia, że po tego typu modele sięgają najczęściej osoby, które dysponują wzmacniaczem bardzo dobrej jakości i chcą dobrać tańsze monitory audio do posiadanego już sprzętu (podłącza się je za pomocą zwykłych kabli do głośników). Warto jednak zwrócić uwagę, że trudno o perfekcyjne dopasowanie głośników i wzmacniacza innych producentów, a monitor odsłuchowy aktywny daje wyższy komfort pracy.

Monitory odsłuchowe – jak dobrać najlepszy model?

Monitory odsłuchowe powinny być dopasowane do wielkości i charakteru pomieszczenia, w którym będzie pracował realizator dźwięku. Kolumny odsłuchowe dzielą się na:

  • monitory studyjne bliskiego pola – dobrze sprawdzą do obróbki utworów w domu, ponieważ są przeznaczone do małych pomieszczeń. Idealne będą m.in. aktywne monitory marki JBL czy KRK,
  • monitory studyjne średniego pola – można je wykorzystać w większych pomieszczeniach, które są dość dobrze wygłuszone (np. domowych studiach nagrań czy studiach radiowych). Dużym zainteresowaniem cieszą się modele firmy ADAM,
  • monitory studyjne dalekiego pola – są przeznaczone do profesjonalnych studiów nagraniowych, które są perfekcyjnie przygotowane akustycznie (muzycznych, radiowych, telewizyjnych, filmowych). Są to potężne zestawy, w których monitory odsłuchowe wymagają dużo miejsca do ustawienia.

Wybierasz profesjonalne monitory? Głośniki studyjne powinny być dobrze dopasowane do zastosowania. Warto zwrócić uwagę na:

  • regulację głośności – profesjonalne monitory odsłuchowe aktywne najczęściej posiadają regulację poziomu interfejsu. Do modeli bez tej opcji warto dokupić zewnętrzny kontroler głośności lub mikser,
  • pasmo przenoszenia – pasmo przenoszenia uniwersalnych głośników najczęściej ma przedział od 50 do 20000 Hz,
  • kształty i budowę kolumny – konstrukcje otwarte (bass-reflex) posiadają z tyłu obudowy otwory, które przepuszczają powietrze. Pozwalają one na efektywny odsłuch niskich tonów,
  • zwrotnice – są to konstrukcje odpowiedzialne za podział pasma,
  • moc i efektywność – efektywność producenci głośników studyjnych podają w decybelach (dB/1W/1m), które pokazują jak głośno określony zestaw gra.

Monitory odsłuchowe to całe zestawy, w których zamontowane są różne typy głośników. Poszczególne głośniki przetwarzają różne części pasma przenoszenia. W profesjonalnych zestawach za przetwarzanie niskich i średnich pasm odpowiadają woofery, a za wyższy środek i górne pasma tweetery (głośniki wysokotonowe).

Monitory odsłuchowe – sklep muzyczny Supersound

W ofercie sklepu muzycznego Supersound dostępne są profesjonalne monitory studyjne oraz gotowe zestawy, w których znalazły się głośniki wraz z podkładkami, statywami, subwooferem, okablowaniem lub innymi akcesoriami przydatnymi do podłączenia sprzętu w studiu nagrań. Wśród nasze asortymentu Klienci znajdą sprzęt pochodzący od renomowanych producentów cieszących się dużym zaufaniem w branży (m.in. Monkey Banana, JBL, Eve Audio, PreSonus, ADAM, Mackie, KRS System, Focal, Samson). Polecamy sprawdzone kolumny studyjne bliskiego i średniego pola oraz subwoofery. Sprawdź parametry i dobierz odsłuchy studyjne, które pozwolą Ci na komfortową realizację dźwięków w domowym lub profesjonalnym studiu nagrań.