Ukulele

Ukulele

Ukulele to niewielki instrument szarpany, który wyglądem przypomina gitarę w wersji mini. Większości z nas kojarzy się z wakacyjnymi ogniskami, spacerami po plaży, luzem i śpiewem oraz zabawą wspólnie z przyjaciółmi w takt charakterystycznych dźwięków. Instrument ukulele najczęściej ma 4 nylonowe struny, ale na rynku dostępne są także modele, które mają 6 lub 8 strun (w czterech parach, które są strojone unisono bądź oktawami). Na ukulele (podobnie jak na klasycznej gitarze) gra się palcami (czasami kostką). Instrument ten najczęściej służy do akompaniamentów, rzadziej do gry solo. Początki jego świetności nierozerwalnie związane są z Hawajami, gdzie zyskał ogromną popularność. Propagatorem pięknych dźwięków ukulele był miejscowy dwór królewski, na którym połączono brzmienie europejskiej tradycji (instrument na wyspy przybył z Madery) z rdzenną muzyką hawajską.

Sklep muzyczny Supersound oferuje szeroki wybór ukulele. Instrument ten wzbogaca nasz rozbudowany asortyment gitar. Polecamy ukulele sopranowe idealne dla dzieci. Dla bardziej wymagających użytkowników doskonale sprawdzą się klasyczne ukulele koncertowe, pozwalające zyskiwać głośniejszy dźwięk o bogatej skali brzmienia. Większe modele tenorowe dobrze sprawdzą się dla osób, którym nie zależy na mobilności, a barytonowe (przypominające małą gitarę) pozwalają wydobywać naprawdę głębokie dźwięki.


Na skróty:

Instrument ukulele – rodzaje

Wśród naszego asortymentu Klienci znajdą starannie wyselekcjonowane ukulele dopasowane do różnych potrzeb. Najpopularniejsze rodzaje tego charakterystycznego instrumentu szarpanego to:

  • ukulele sopranowe – jest to mały model, który najczęściej ma długość około 13-14 cali (33-35 cm) i posiada podstrunnicę z 12-14 progami. Jest to instrument muzyczny z niewielkim pudłem rezonansowym, dlatego dźwięki wybrzmiewają krótko. Dobrze sprawdzi się do gry szybkich utworów. Jest polecane przede wszystkim dla dzieci oraz osób z drobnymi palcami, ponieważ progi znajdują się tutaj blisko siebie, co dorosłym może utrudniać swobodną grę,
  • ukulele koncertowe – jest większe od modelu sopranowego. Menzura to około 15 cali (38 cm), większe jest również pudło rezonansowe. Instrument posiada od 14 do 16 progów. Ten rodzaj ukulele cieszy się największą popularnością, pozwala uzyskiwać głośniejsze i pełniejsze dźwięki niż sopranowy. Bardzo często jest wybierany do gry zespołowej,
  • ukulele tenorowe – ma około 17 cali (43 cm), a ilość progów waha się od 17 do 19. Ma dłuższy moment wybrzmiewania niż ukulele sopranowe i koncertowe, dlatego często wykorzystywane jest do występów solowych,
  • ukulele barytonowe – jest to największy typ ukulele, przypomina zminiaturyzowaną gitarę (długość około 74-75 cm). Daje głębsze brzmienie od typu tenorowego,
  • ukulele sopranino – najmniejsza wersja o długości około 26 cm. Ten typu instrument jest bardzo rzadko spotykany.

Producenci dopasowują swoje oferty do potrzeb, dlatego instrument ukulele coraz częściej przybiera także inne formy. Łączy się ze sobą podstawowe rodzaje, co pozwala uzyskiwać hybrydy (coraz częściej spotykaną wersją są instrumenty wykorzystujące pudło rezonansowe z mobilnego ukulele sopranowego połączone z gryfem ukulele tenorowego). To pozwala każdemu dopasować brzmienie instrumentu do indywidualnych potrzeb.

Ukulele – strojenie

Ukulele jest instrumentem szarpanym, dlatego może być różnie strojone. To pozwala zyskiwać nieco inne brzmienia dźwięków. Standardem jest strój C6 (dźwięki G4-C4-E4-A4), który wykorzystuje się w modelach sopranowych, koncertowych i tenorowych. Strój z wysokim lub niskim G pozwala uzyskać dźwięk G o oktawę wyżej bądź niżej. Strój kanadyjski D6 składa się z A4-D4-Fis4-H4, co pozwala podwyższyć dźwięk o jeden ton w stosunku do stroju C.

Ukulele instrument – materiały

Najdroższe instrumenty ukulele wykonane są z tradycyjnego hawajskiego drzewa koa (jedna z odmian akacji). To trudne w obróbce drewno powala zyskać piękne brzmienia, dlatego jest szczególnie cenione w lutnictwie. Ceny za ukulele z drewna koa są bardzo wysokie, dlatego w standardowych instrumentach obecnie stosuje się inne gatunki – m.in. świerk, cedr, klon, mahoń, palisander. Budżetowe ukulele coraz częściej wykonane są jednak nie z drewna litego, ale laminatów lub nawet tworzyw sztucznych.

Ukulele – cena

Cena ukulele zależy od jego rodzaju, materiału, z którego wykonano instrument (lite drewno jest droższe od sklejek), renomy producenta. Najtańsze są niewielkie modele sopranowe, które można kupić już nawet za nieco ponad 100 zł. Droższe wersje kosztują 200-900 zł. Cena popularnego ukulele koncertowego i tenorowego zaczyna się od nieco ponad 200 zł, ale dostępne są także modele kosztujące nawet do 3000 zł. Za ukulele barytonowe trzeba zapłacić od około 300 do 800 zł. Do nauki gry z powodzeniem można kupić model za około 300-500 zł. Droższy instrument ukulele będzie przydatny dla bardziej wymagających użytkowników, którzy chcą grać solo lub w zespole.

Ukulele – sklep muzyczny Supersound

Supersound to sklep muzyczny z ukulele, gdzie znajdziesz szeroki wybór modeli przeznaczonych zarówno dla osób początkujących, jak i prawdziwych miłośników brzmień ukulele, którzy poszukują wyższej jakości. Stosunkowa łatwość gry oraz poręczne rozmiary sprawiają, że instrument ukulele zdobywa w Polsce coraz szersze zainteresowanie. Doskonale sprawdza się na wszelkiego typu spotkaniach towarzyskich, ale może zostać wykorzystany również na większych imprezach czy podczas profesjonalnych występów. Wśród naszego asortymentu znajdziesz różne modele ukulele, pochodzące od znanych w branży muzycznej producentów (m.in. FLIGHT, LANIKAI, Luna, STAGG, Samick Guitars, Arrow, MELLOW). Zróżnicowane ceny, szlachetne wzornictwo i bogaty design pozwolą Ci dobrać ukulele idealnie dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań.