Nagłośnienie

Nagłośnienie

Organizujesz event, koncert, piknik, recital lub inną imprezę? Profesjonalne nagłośnienie estradowe jest niezbędne, aby utwory grane przez zespoły i solistów, występy konferansjera czy słowa prowadzących dotarły do publiczności. Nagłośnienie sceniczne jest potrzebne zarówno podczas imprez w plenerze, jak i w salach koncertowych, klubach, pubach czy salach konferencyjnych. Supersound to sklep w którym dostępny jest sprzęt muzyczny, nagłośnienie oraz wyposażenie studia. W ofercie posiadamy szeroki wybór kolumn, głośników, mikserów, mikrofonów, wzmacniaczy. Polecamy także specjalistyczne odsłuchy sceniczne oraz wiele innych akcesoriów nagłośnieniowych.


Na skróty:

Nagłośnienie sceniczne – jak wybrać?

Sprzęt do nagłośnienia musi zostać dobrany pod kątem miejsca, w którym będzie zamontowany. Pod uwagę należy wziąć powierzchnię, warunki akustyczne oraz liczbę osób, do których ma dotrzeć muzyka lub inne występy.

Nagłośnienie koncertowe musi być dużo bardziej zaawansowane niż sprzęt, który jest potrzebny podczas konferencji czy recitalu w niewielkiej sali. Ważne, aby operator dźwięku zapoznał się z repertuarem grup występujących na scenie i dobrał sprzęt, który pozwoli utworom dotrzeć w nawet najdalsze zakątki sali czy placu, na którym odbywa się występ. Przy repertuarze rockowym niezbędny jest sprzęt, który bardzo dobrze odda basy. Należy wyeliminować tłumienie tonów, dlatego potrzeba większej liczby głośników i subwooferów. Nagłośnienie plenerowe na koncert zespołu pop czy disco polo nie musi być aż tak zawansowane, ponieważ tutaj problem tłumienia tonów jest mniejszy.

Liczbę mikrofonów, głośników i przetworników, które będą zbierać dźwięki z poszczególnych instrumentów, należy dopasować do wielkości zespołu (ważna jest liczba muzyków, używany sprzęt akustyczny i elektroniczny) oraz konkretnego miejsca, w którym będzie odbywać się koncert. Moc i natężenie dźwięku zawsze należy sprawdzić podczas prób przed koncertem. Dzięki temu profesjonalne nagłośnienie estradowe będzie dobrze dopasowane do konkretnej sali czy przestrzeni w plenerze.

Nagłośnienie sceniczne – jaki sprzęt do nagłośnienie będzie potrzebny?

Podstawowy sprzęt do nagłośnienia wydarzeń muzycznych i rozrywkowych powinien zawierać:

  • kolumny estradowe i subwoofery – są to duże głośniki sceniczne, które odtwarzają dźwięk. Kolumny aktywne posiadają wbudowane własne wzmacniacze. Pasywne wymagają podpięcia do zewnętrznego systemu, ale dzięki temu pozwalają stworzyć zestaw własnego nagłośnienia. Muzyczne brzmienie można poprawić dzięki subwooferom (aktywnym i pasywnym), które odpowiadają za odpowiednie brzmienie basów,
  • miksery – jest to sprzęt do nagłośnienia scenicznego przydatny na każdej imprezie. Mikser pozwala na szybkie i intuicyjne zarządzanie mikrofonami i instrumentami. Warto dobrać model z odpowiednią ilością wejść mikrofonowo-liniowych, które pozwolą podłączyć potrzebny sprzęt. Nowoczesne miksery pozwalają na edycję dźwięku (tony średnie, niskie i wysokie),
  • mikrofony – pozwalają przetwarzać fale dźwiękowe na prąd zmienny. Profesjonalne nagłośnienie estradowe powinno obejmować mikrofony wokalne (sceniczne), które doskonale sprawdzają się przy występach na żywo. Przydatne będą również mikrofony nagłowne (idealne dla tańczącego wokalisty czy chórków) oraz mikrofony instrumentalne, które pozwolą nagłaśniać dźwięki gitar, keyboardów, perkusji i innych instrumentów, na których gra zespół,
  • odsłuchy sceniczne (monitory sceniczne) – kolumny, które ustawia się na scenie w kierunku, gdzie znajdują się muzycy. To pozwala kapeli wyraźnie słyszeć wokal i grę instrumentów,
  • wzmacniacze estradowe – jest to element nagłośnienia, który pozwala poprawić jakość brzmienia oraz moc instrumentów. Dobre wzmacniacze muszą zostać dopasowane do mikrofonów, kolumn i głośników, mikserów i instrumentów, do których zostaną podłączone. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę liczbę kanałów, wskaźniki oraz dostępne gniazda wejściowe i wyjściowe (XLR, Jack). We wzmacniaczu audio przydatny będzie crossover, limiter czy subsonic filter.

Nagłośnienie – cena

Cena nagłośnienia scenicznego jest uzależniona od ilości i jakości sprzętu, który jest potrzebny do oprawy muzycznej imprezy. Zupełnie inny zestaw będzie niezbędny, gdy przygotowujemy nagłośnienie plenerowe na ogromną imprezę niż wtedy, gdy sprzęt ma być przeznaczony na niewielki koncert w pubie bądź inne kameralne wydarzenie. Różnice w cenie kolumn, które stanowią podstawę nagłośnienia scenicznego, są ogromne. Dostępne są podstawowe modele za 400-500 zł, sprzęt ze średniej półki za kilka tysięcy złotych oraz profesjonalne kolumny koncertowe, które mogą kosztować 20 000 zł lub o wiele więcej. Podobne różnice ceny dotyczą mikserów – podstawowy model cyfrowy z powodzeniem można kupić już za około 500 czy 600 zł, ale profesjonalny mikser może kosztować także ponad 15 000 zł. Warto pamiętać, że nagłośnienie sceniczne wymaga mikrofonów, wzmacniaczy, okablowania i wielu innych elementów dodatkowych pozwalających podpiąć sprzęt i wydobyć wysoką jakość dźwięków.

Nagłośnienie – sklep muzyczny Supersound

Supersound to sklep z nagłośnieniem scenicznym, plenerowym i studyjnym założony przez doświadczonych realizatorów dźwięku. W naszej ofercie Klienci znajdą sprzęt do nagłośnienia koncertów, festiwali, festynów, pikników, eventów, sympozjów i wielu innych imprez – od kameralnych aż po wydarzenia zakrojone na bardzo szeroką skalę z udziałem wielu gwiazd grających różne gatunki muzyczne. W ofercie posiadamy urządzenia pochodzące od liderów w branży – m.in. Monacor, EUROCOM, Samson, JTS, Yamaha, Turbosound, Midas, Sennheiser, DPA Microphones, STAGG. Polecamy szeroki wybór aktywnych i pasywnych kolumn estradowych, subwooferów, mikserów, głośników, mikrofonów, wzmacniaczy oraz akcesoriów potrzebnych do zbudowania profesjonalnego systemu nagłaśniającego.