Kontrolery MIDI

Kontrolery MIDI

Kontrolery midi (klawiatura sterująca midi) to urządzenie z klawiaturą syntezatorową, które pozwala wysyłać odpowiednie sygnały do oprogramowania komputerowego typu DAW i tworzyć muzykę elektroniczną. Można go połączyć także z innymi źródłami dźwięku (np. syntezatorem). Same klawiatury midi nie są jednak instrumentem muzycznym, dlatego nie wytwarzają własnych dźwięków. W programie komputerowym zainstalowane są wtyczki VST, które pozwalają generować brzmienia. To dzięki nim sterownik midi może informować program o dynamice, parametrach dźwięku czy wysokości tonów, co pozwala tworzyć i aranżować własne utwory. Kontroler midi często jest wykorzystywany przez twórców rapu, hip hopu, techno czy nawet rocka.

Sklep muzyczny Supersound oferuje nowoczesne klawiatury midi wyróżniające się najlepszymi parametrami. Proponujemy zarówno niewielkie modele do 25 klawiszy, jak i bardziej rozbudowane klawiatury do 49, 61 lub 88 klawiszy. Zależy Ci na rozwiązaniu mobilnym? Polecamy midi USB controller, który nie wymaga dostępu do sieci (podłączysz go do komputera za pomocą standardowego złącza USB 2.0 lub 3.0). Wśród naszego asortymentu dostępne są zarówno proste modele umożliwiające jedynie kontrolę brzmień, jak i midi kontrolery pozwalające na bardzo rozbudowaną obsługę programów muzycznych z poziomu fizycznej klawiatury. Uzupełnienie asortymentu stanowią akcesoria (m.in. nakładki na klawiatury oraz podświetlane klawiatury dopasowane do korzystania z popularnych programów DAW) oraz gotowe zestawy.


Na skróty:

Co to jest kontroler midi?

Kontroler midi jest urządzeniem z klawiaturą syntezatorową, ale nie jest oddzielnym instrumentem muzycznym, ponieważ samodzielnie nie generuje brzmień. Midi to jeden z elektronicznych protokołów, a klawiatura midi to elektroniczny manuał służący do wysyłania tego protokołu do programu muzycznego. Sygnał informuje program, jakie nuty i w którym momencie ten powinien uruchomić.

Jak działa kontroler midi?

Generowanie dźwięku przez midi kontroler jest oparte o wtyczki VST, które są zainstalowane w programach muzycznych. Virtual Studio Technology to zaprojektowane już wtyczki programu, które użytkownik kontroluje za pomocą klawiatury. Klawiatura midi pozwala uruchomić sample instrumentów muzycznych, efekty dźwiękowe, różne klawisze lub inne zapisane ścieżki. Za jej pomocą można wygodnie je programować, aby stworzyć utwór. Nowoczesne kontrolery midi coraz częściej posiadają dodatkowe pady, gałki i suwaki, które można przypisywać do wybranych przez siebie dźwięków i efektów muzycznych.

Klawiatury midi – typy

Klawiatury midi można podzielić ze względu na liczbę klawiszy:

  • kontrolery do 25 klawiszy – lekka i niewielka midi klawiatura, która sprawdzi się do wspierania pracy w programie muzycznym,
  • kontrolery do 49 klawiszy – wersja pośrednia,
  • kontrolery do 61 klawiszy – bardziej rozbudowana wersja pośrednia,
  • kontrolery do 88 klawiszy – pełna klawiatura midi z mechanizmem młoteczkowym.

Poszczególne contoller midi mogą posiadać klawisze pełnowymiarowe i miniaturowe, mechanizm półważony i młoteczkowy czy manuały nożne. Oprócz samej klawiatury w urządzeniach mogą znaleźć się także dodatkowe kontrolery (programowalne suwaki i pokrętła, rolki pitchbendera, modulacje itp.). Kontrolery midi USB mogą posiadać konsole z suwakami i pokrętłami do sterowania funkcjami wirtualnego syntezatora. Dodatkowe kontrolery można wykorzystać także np. do miksowania muzyki w oprogramowaniu DAW, współpracy z iPadami czy padami.

Kontrolery midi – zastosowanie

Kontroler midi USB doskonale sprawdzi się do powiększenia możliwości wykorzystywanego sprzętu muzycznego. Dzięki klawiaturze, rozdzielaczowi sygnału i komputerowi z odpowiednim oprogramowaniem muzycznym można zbudować wirtualny syntezator.

Jaki kontroler midi wybrać?

Na rynku dostępne są kontrolery midi uniwersalne i dedykowane. Te pierwsze można wykorzystać do współpracy z każdym programem DAW (ale także np. syntezatorami hardware). Dedykowany controller midi jest projektowany z myślą o konkretnym programie i tylko z nim może współpracować (w zamian posiada więcej specjalistycznych funkcji).

Podczas wyboru uniwersalnego sterownika midi warto wziąć pod uwagę moduły, które posiada:

  • klawiatura muzyczna – jest potrzebna do podstawowego wgrywania akordów i melodii. Pozwala na wygodną improwizację, czyli wymyślenie poszczególnych partii w czasie rzeczywistym. Pod uwagę weź nie tylko ilość klawiszy, ale także ich konstrukcję. Podstawowy sterownik midi USB posiada klawiaturę „syntezatorową”, w której zamontowana jest sprężyna odpowiadająca za odbijanie przycisków do pozycji wyjściowej. Droższa klawiatura sterująca midi może zostać wyposażona w przyciski ważone, które nieco przypominają pulpit fortepianu,
  • pady – są idealne do partii perkusyjnych oraz wgrywania krótkich próbek dźwiękowych. Różnią się czułością na siłę uderzenia (przy mocniejszym nacisku próbka dźwięku będzie głośniej odtwarzana),
  • pokrętła (knoby) i suwaki (fadery) – przeznaczone do obsługi parametrów wirtualnych instrumentów, mikserów czy efektów muzycznych,
  • przyciski funkcyjne – dzięki nim szybko zatrzymasz dźwięk czy włączysz nagranie.

Obecnie najpopularniejszy jest kontroler midi USB, który łączy się z komputerem za pomocą złącza USB. Warto wybierać złącze kwadratowe (typu B), ponieważ gniazda micro i mini szybciej się psują, co może spowodować problemy z komunikacją. Niektóre sterowniki mają dodatkowe wyjście na gnieździe DIN-5, które pozwala połączyć kontroler z syntezatorem (bez użycia komputera) oraz wyjście typu CV (Control Voltage) służące do podłączania syntezatora analogowego.

Kontrolery midi – sklep muzyczny Supersound

Supersound to sklep muzyczny z kontrolerami midi dopasowanymi do różnych potrzeb. Pochodzą one z kolekcji znanych w branży producentów – m.in. Akai Professional, Korg, Arturia, NOVATION, IK MULTIMEDIA, Studiologic, MIDIPLUS, M-AUDIO, Roland, Nektar. Polecamy klawiatury uniwersalne, które pozwalają na wygodną współpracę z popularnym oprogramowaniem DAW (m.in. Cubase, Reason, FL Studio, Pro Tools, Bitwig, Reaper czy Ableton). Wśród naszego rozbudowanego asortymentu funkcjonalny kontroler midi znajdą u nas zawodowi DJ-e i twórcy muzyki techno czy klubowej, rapu, hip hopu, perkusiści, osoby grającą na instrumentach klawiszowych. W ofercie posiadamy klawiatury różniące się liczbą klawiszy, dodatkowych modułów oraz dostępnymi funkcjami. Sprawdź możliwości dostępnych sterowników midi i dobierz urządzenie, które doskonale sprawdzi się w domowym lub profesjonalnym studiu nagrań!