Oprogramowanie

Oprogramowanie

DAW (Digital Audio Workstation) to cyfrowe stacje robocze. Program DAW pozwala tworzyć własne utwory i aranżacje. Jest to specjalistyczne oprogramowanie komputerowe służące do nagrywania, montowania, miksowania, masteringu i edycji plików audio. Najbardziej zaawansowane DAWS, w połączeniu z komputerem, pozwalają na kompleksową produkcję muzyczną. Za ich pomocą możesz stworzyć, krok po kroku, muzykę dowolnego gatunku, zmiksować ją i zająć się masteringiem. Efektem Twojej produkcji staną się utwory tworzące spójną płytę.

W Supersound znajdziesz najpopularniejsze programy studyjne. Są to zarówno samodzielne DAW, jak i aktualizacje do programów, które już posiadasz czy klucze do autoryzacji oprogramowania (często nie są one dostępne w pudełkach i należy dokupić je samodzielnie). Polecamy również sample i instrumenty wirtualne (w kompleksowych zestawach wtyczek, które pozwolą Ci łączyć ciepłe brzmienia instrumentów analogowych z nowoczesnymi efektami elektronicznymi). Świetnie sprawdzą się dla każdego kreatywnego muzyka lub producenta, któremu zależy na uzyskaniu oryginalnych efektów zachwycających wszystkich słuchaczy.


Na skróty:

Co to jest DAW?

DAW Workation (Digital Audio Workation) to program komputerowy przeznaczony do tworzenia i produkcji muzyki. Pozwala nagrywać dźwięki, przetwarzać je i edytować, aby stworzyć gotowy utwór. Nowoczesny DAW program przystosowany jest do pracy z pełnowymiarową konsoletą.

Program DAW – podstawowe wyposażenie

Każdy współczesny DAW system powinien posiadać podstawowe funkcjonalności:

 • sekwencer MIDI – pozwala nagrywać, edytować i miksować dźwięki w formacie MIDI obsługiwanym przez profesjonalny sprzęt muzyczny (np. klawiatury MIDI),
 • edytor nut – funkcja ta pozwala zaprezentować stworzony utwór muzyczny jako zapis nutowy,
 • wirtualne instrumenty – programy bądź wtyczki, które pozwalają wzbogacać tworzone utwory dźwiękami instrumentów analogowych oraz gotowymi samplami,
 • mikser – moduł, który pozwala ustawiać poziomy głośności i panoramy ścieżek. To dzięki niemu można zmiksować poszczególne partie utworu i nadać mu niepowtarzalnego brzmienia.

Początkowo Digital Audio Workstation miały formę sprzętową. Wtedy ich sercem był cyfrowy procesor dźwięku w formie analogowej, który pozwalał na nagrywanie, edycję i miksowanie audio. W nowoczesnym DAWIE funkcję tę przejęły moduły połączone za pomocą kodów programistycznych.

Oprogramowanie DAW – najważniejsze funkcje

Nowoczesne programy DAW pozwalają m.in.:

 • nagrywać dźwięki w formie ścieżek audio lub w formacie MIDI,
 • miksować wybrane ścieżki,
 • edytować pliki audio i MIDI,
 • dodawać efekty (np. reverb, delay),
 • edytować fale dźwiękowe oraz je filtrować (EQ),
 • kompleksowo aranżować utwory,
 • obsługiwać wtyczki VSTi oraz inne instrumenty wirtualne,
 • rotować kanały wewnątrz systemu,
 • edytować tonację i tempo dźwięków,
 • wykonywać mastering plików audio.

Na rynku cały czas pojawiają się nowe DAW programy oraz aktualizacje do znanego i lubianego wśród muzyków oprogramowania. W kolejnych wersjach często dostępne są nowe funkcje, które usprawniają pracę z dźwiękiem. Rozbudowany program DAW audio coraz częściej umożliwia komponowanie całych aranżacji oraz ich produkcję. Za ich pomocą można wykonać nawet cały proces masteringu, którego efektem jest spójność nagrań, aby na płycie brzmiały jak utwory pochodzące z jednego studia, z tego samego dnia nagrań. Rozbudowane software DAW coraz częściej może pracować nie tylko z plikami audio, ale i video.

Jaki komputer do pracy z DAW?

Chcesz w pełni wykorzystać możliwości oprogramowania DAW? Studio nagrań (domowe lub profesjonalne) musi zostać wyposażone w odpowiedni komputer. Digital Audio Workation obecnie jest specjalistycznym oprogramowaniem do instalacji na komputerze, który dostarcza moc obliczeniową potrzebną do przetwarzania nagrań cyfrowych i ich przechowywania. Za przetwarzanie dźwięku cyfrowego na analogowy i odwrotnie odpowiedzialna jest karta graficzna lub interfejs. Standardowa karta dźwiękowa laptopa czy PC nie zapewni profesjonalnej jakości audio, dlatego warto zainwestować w dobry interfejs muzyczny.

Z programem DAW można pracować na każdym systemie operacyjnym. Bez problemu dobierzesz oprogramowanie dopasowane do pracy na Windows, Linux czy Mac.

Jaki program DAW wybrać?

Gdy wybierasz Digital Audio Workation weź pod uwagę:

 • cenę programu – na początek zawsze możesz skorzystać z wersji testowych i wypróbować dostępne software DAW pod kątem intuicyjności obsługi oraz możliwości, które dają,
 • interfejs – powinien być w miarę prosty i intuicyjny w obsłudze, ponieważ to ułatwia pracę. Wielu muzyków chwali Studio One firmy PreSonus za interfejs z metodą „przeciągnij i upuść”,
 • ilość dostępnych instrumentów i efektów – pełna gama brzmień daje większe możliwości aranżacji i miksowania.

DAW – ranking sklepu Supersound

Interesuje Cię ranking DAW, które będą najlepszymi programami do tworzenia, miksowania i masteringu? Pamiętaj, że nie ma znaczenia, jaki gatunek muzyczny chcesz tworzyć. Popularne programy studyjne posiadają te same podstawowe funkcje. Wiele profesjonalnych studiów nagrań wykorzystuje Pro Tools. Na szkoleniach często używane są: FL Studio, Cubase, Sonar. Do domowych studiów nagrań polecane są także inne programy DAW – m.in. Adobe Audition, Pyramix, Logic, Digital Performer czy Abelton Live.

Ostateczna jakość tworzonej muzyki zależy głównie od umiejętności twórcy i jego znajomości danego programu DAW. Przed zakupem dokładnie poznaj funkcjonalności konkretnego software, aby móc swobodnie na nim pracować i bawić się dźwiękami.

Oprogramowanie DAW – sklep muzyczny Supersound

Oferujemy oprogramowanie DAW workstation dopasowane do potrzeb profesjonalnych producentów muzycznych, DJ-ów oraz pasjonatów muzyki. Wśród asortymentu posiadamy programy stworzone przez liderów w swojej branży – m.in. produkty cenionej niemieckiej marki STEINBERG oraz PreSonus, IMAGE-LINE, Akai Professional, Musoneo, PG Music, ABLETON, Izotope, Spectrasonics. Nasza stała oferta obejmuje samodzielne Digital Audio Workation, aktualizacje, klucze do autoryzacji oprogramowania oraz sample i instrumenty wirtualne. Chcesz dowiedzieć się, jak działa DAW program, poznać jego funkcjonalności i pracę w danym środowisku? Polecamy nasze autorskie kursy online, na których uczymy obsługi popularnego software DAW czy kompleksowego masteringu. Sprawdź możliwości oferowanego oprogramowania i dobierz DAW program, który pozwoli Ci realizować swoją muzyczną pasję!