Thunderbolt i inne RCF
Aktualnie na rynku dostępne są różne rodzaje interfejsów. Do najbardziej popularnych zalicza się Thunderbolt i USB. Można zauważyć, iż obecnie różnica między złączami Thunderbolt 3 i USB-C jest niewielka. Wtyczka Thunderbolt 3 ma taki sam kształt jak wtyczka USB-C, a tym samym sprawia to, iż pasuje do takich samych portów. Dzieje się tak za sprawą tego, iż obecnie Thunderbolt korzysta ze złączy USB-C. Jednakże trzeba pamiętać, że Thunderbolt 3 to nie zawsze jest USB-C, a USB-C nie jest Thuderbolt-em 3. Interfejs Thunderbolt bazuje na przewodach miedzianych. Odpowiada on doskonale na wyzwanie jakim jest szybkie i płynne przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Thunderbolt 3 pozwala na transmisje danych z prędkością aż 40 Gbps. Pozwala to także na szybkie np. zasilanie urządzeń.
Brak produktów spełniających kryteria.
THUNDERBOLT
Złącze Thunderbolt charakteryzuje się oznaczeniem błyskawicy. Obecnie termin Thunderbolt nie oznacza już tylko typu wtyczki. Thunderbolt 3 został stworzony w 2009 roku przez Intel przy współpracy z Apple jako protokół komunikacyjny. Został stworzony z zadaniem obsługi szeregu funkcji takich jak np. podłączanie monitora, zewnętrznej karty graficznej czy bardzo szybki transfer danych.
INTERFEJS – THUNDERBOLT
Interfejs Thunderbolt to interfejs opierający się na przewodach miedzianych. Jego specyfikacja jest kombinacją dwóch protokołów: PCI Express (PCIe) i DisplayPort. Oznacza to, że umożliwia to jednoczesną transmisje dwukierunką danych i obrazu za pomocą tego samego kabla.
CO TO JEST THUNDERBOLT 3?
Aktualnie najnowszą wersją Thunderbolt-a jest Thunderbolt 3. Thunderbolt 3 osiąga transfer z prędkością aż 40 Gbps. Umożliwia to przekazywanie obrazu w rozdzielczości 5k oraz 4k w aż 60 Hz i podpięcie kilku monitorów. Dodatkowo sprawia, że przesłanie 2000 zdjęć lub pełnometrażowego filmu w wysokiej rozdzielczości zajmuje zaledwie pięć sekund. Zapewnia on Thunderbolt 3 wysoką przepustowość, a także dobrą funkcjonalność.
KOMPATYBILNOŚĆ THUNDERBOLT
Dzięki temu, iż technologia Thunderbolt 3 jest kompatybilnie wsteczna współpracuje ona także z Thunderbolt i Thunderbolt 2. Daje to dużą swobodę w użytkowaniu sprzętu, ponieważ możesz wykorzystać podczas pracy też starsze urządzenia. Pamiętaj jednak, iż w takiej sytuacji dostępna będzie jedynie maksymalna przepustowość dla konkretnych technologii (odpowiednio 10 Gbps i 20 Gbps).
JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY THUNDERBOLT 3, A USB-C?
Porównując Thunderbolt 3 i USB-C można zauważyć, że Thunderbolt 3 daje znacznie większe możliwości niż USB-C. Różnice między Thunderbolt 3, a USB-C można dostrzec szczególnie w zakresie przesyłania danych. Thunderbolt 3 zapewnia większą przepustowość, lepszą funkcjonalność i korzysta z nowego złącza.