- Opis
-
Szczegóły
Po ponad 40 latach firma Moog Music wznowiła produkcję bardzo poszukiwanego 16-kanałowego wokodera – Moog 16 Channel Vocoder. Dla uczczenia powrotu tego instrumentu Moses Sumney odwiedził Moog Sound Lab, aby wykonać nowy utwór z wykorzystaniem vocodera, pochodzący z jego nadchodzącego podwójnego albumu græ.
Historia wokodera jest tak wyjątkowa, jak dźwięk, który wydaje
W latach trzydziestych XX wieku Bell Labs wprowadziło tę technologię jako urządzenie telekomunikacyjne, które potrafiło zdekonstruować najbardziej podstawowe elementy ludzkiej mowy, a następnie zrekonstruować nowy, elektronicznie syntetyzowany głos. Podczas II wojny światowej wojsko amerykańskie wykorzystało ten postęp do elektronicznego kodowania niejawnych wiadomości dźwiękowych, które mogły być odtworzone po odbiorze.
W ciągu następnych dziesięcioleci technologie muzyczne badały artystyczne zastosowania wokodera, którego zrobotyzowane artykulacje wokalne znalazły się wkrótce w głównym nurcie muzyki, telewizji, filmów i gier. Z tej poważnej maszyny dźwiękowej korzystali tacy artyści jak Stevie Wonder, Herbie Hancock, Dr. Dre, Kraftwerk, Daft Punk i wielu innych.
Moog 16 Channel Vocoder, pierwotnie wprowadzony na rynek w 1978 roku (najbardziej znany z wykorzystania go w tytułowym utworze albumu E=MC2 Giorgio Morodera), od dziesięcioleci wykorzystywany jest do transmutacji wokalu, transformacji syntezatorów i elektronicznego kodowania dźwięku.
Przy ponownym wprowadzeniu tego instrumentu Moog Music dołożył wszelkich starań, aby zapewnić ciągłe brzmienie tego charakterystycznego elektronicznego głosu. Pochodzące z oryginalnego schematu analogowe układy głosowe Moog 16 Channel Vocoder są ręcznie lutowane w fabryce Mooga w Asheville w Północnej Karolinie, aby zachować klasyczne brzmienie oryginalnego instrumentu.
Unowocześnione złącza mechaniczne i nowoczesny zasilacz zwiększają niezawodność i długotrwałość działania, zapewniając jednocześnie, że analogowa dusza tego instrumentu – i jego unikatowy charakter oraz specyfika – pozostaną niezmienione.
Instrument działa poprzez ciągłą analizę charakterystyki brzmieniowej jednego dźwięku (programu) i przenosi tę charakterystykę na drugi sygnał (nośny).
Główne cechy Moog 16 Channel Vocoder
16 pasm: Moog 16 Channel Vocoder oferuje 16 pasm (z możliwością patchowania) w zakresie od 50 do 5080 Hz dla optymalnego kodowania podstawowych cech spektralnych ludzkiego głosu. Ponadto istnieje możliwość włączenia trybu DIRECT, który przekazuje na wyjście wokodera dodatkowy kanał wysokich częstotliwości (powyżej 5080 Hz), zapewniając większą zrozumiałość wokalu.
Moog 16 Channel Vocoder jest wprawdzie tradycyjnie związany z efektami wokalnymi, ale szybki czas reakcji sprawia, że jest również przydatny do uchwycenia szybkich transjentów dźwięków perkusyjnych.
Sample & Hold: Po wyartykułowaniu dźwięku i naciśnięciu przełącznika Sample/Hold, charakterystyka brzmieniowa tego dźwięku będzie utrzymywana do momentu powrotu przełącznika do pozycji wyjściowej. Funkcja ta jest szczególnie przydatna przy tworzeniu długo wybrzmiewających fraz wokalnych bez przerwy na oddech i może być sterowana za pomocą zdalnego przełącznika nożnego.
Połączenia zewnętrzne: Użyj dołączonych kabli „patch” do połączenia tego potężnego vocodera z innym sprzętem analogowym lub stwórz nietypowe połączenia pozwalające na wybór dowolnego zakresu częstotliwości programu i narzucenie tej charakterystyki na dowolny zakres częstotliwości sygnału nośnego.
Hiss, Buzz i Balance: Opcje Hiss (sybilanty), Buzz (głoski wybuchowe) i pokrętło Balance pozwalają na dostrojenie podstawowych szczegółów elektronicznego głosu.
Działanie przełącznika nożnego: Parametry Sample/Hold, External Patch i Status mogą być zdalnie sterowane za pomocą przełącznika nożnego podczas występów live.
Moses Sumney wykonuje nowy utwór w Moog Sound Lab
Moses Sumney, w towarzystwie pełnego zespołu, odwiedził Moog Sound Lab w Asheville w Północnej Karolinie, aby wykonać reimaginację utworu Conveyor z jego nadchodzącego albumu græ. W tym wykonaniu niepublikowanego utworu Sumney przetwarza swój wokal przez Moog 16 Channel Vocoder, używając syntezatora Matriarch jako nośnika sygnału vocodera w celu przekształcenia i resyntezy jego głosu.
Sumney wykorzystuje również podłogowy looper w celu manipulowania zarówno nieprzetworzonym wokalem, jak i przetworzonym przez wokoder, tworząc rytmiczne patterny w całym utworze. Akompaniują mu Zach Cooper na basie, Mike Haldeman na gitarze, Darian Thomas na skrzypcach i Ian Chang na perkusji i Sensory Percussion.
SPECYFIKACJA
- Typ procesora: Wokoder,
- Analogowy/cyfrowy: Analogowy,
- Liczba kanałów: 16 (50 Hz – 5080 Hz),
- Format: Biurkowy z możliwością montażu w racku,
- Efekty: Sample/Hold, External Patch, Hiss i Buzz,
- Wejścia analogowe: 1 x sygnał nośny (Carrier), 1 x program, 16 x pasmo filtra CV, 3 x wejście przełącznika nożnego (Sample/Hold, Patch Select, Bypass),
- Wyjścia analogowe: 1 x wyjście główne audio, 16 x pasmo filtra CV,
- Źródło zasilania: Zewnętrzny zasilacz, wejście 120/240 VAC, wyjście 12 VDC przy 3A,
- Wymiary (wys. x szer. x gł.): 58,5 x 48,3 x 35,6 cm,
- Waga: 10,4 kg
- Typ procesora: Wokoder,
- Dostawa
-
Szczegóły dostawy produktu MOOG 16 Channel Vocoder - Syntezator Analogowy
Wysyłka z Warszawa, Polska.
Dostawa do
Jeżeli chcesz zobaczyć dokładne metody dostawy dostępne w Twojej lokalizacji, uzupełnij powyższe pola.
- Zadaj pytanie
-
Zadaj pytanie odnośnie produktu
- Recenzje (0)
-
0.0
0 recenzji
Oceń ten produkt jako pierwszy
O producencie MOOG
Moog jest amerkańską firmą założona przez Roberta A. Mooga w 1954 roku. Marka specjalizuje się w produkcji theremini i syntezatorów, w ich ofercie można znaleźć także akcesoria do tych produktów. Z urządzeń MOOG korzystali tacy artyści jak Dan Goldman, Daft Punk, Joseph Arthur, Rik Simpson, Andy Summers czy Paul Simon.
Firma
- Siedziba producenta: Stany Zjednoczone
- Średnia ocena produktów: 5.0
Produkty
- Liczba produktów: 60
Statystyki napraw