"Co gra ten DJ!? Nie da się do tego bawić!" - czyli zestawy DJ-skie na start

"Co gra ten DJ!? Nie da się do tego bawić!" - czyli zestawy DJ-skie na start
Opublikował(a) AJSEN 23 dni temu 1782 unikalnych wyświetleń Brak komentarzy

Przychodzi piątek. Upragniony wieczór, po którym nie trzeba nazajutrz wstać - idziemy na imprezę! Spotkałeś się z paczką znajomych, wchodzicie do klubu, ale… “do tego się nie da bawić! Co gra ten DJ? Moja playlista w telefonie jest lepsza!”. Możesz to udowodnić.

Zastanówmy się, co stoi na przeszkodzie? Odpowiedzi może być kilka, ale prawdopodobnie głównymi czynnikami, przez które nie jesteś jeszcze najlepszym DJ-em w mieście są:

1. Nie masz sprzętu DJ-skiego.

2. Nie masz zielonego pojęcia o miksowaniu.

Poza tym uważasz, że masz świetny gust muzyczny, na domówkach i w samochodzie to Ty jesteś odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do sytuacji - świetnie się składa! Teraz już tylko pozostaje Ci zdobyć sprzęt i nauczyć się grać.

Czego potrzebujesz do rozpoczęcia kariery DJ-skiej?

Przedstawię Ci najprostszy sposób. Przydadzą Ci się:

Komputer - idealnie laptop, bo ciężko będzie Ci się przemieszczać z monitorem pod jedną i komputerem stacjonarnym pod drugą pachą. W najlepszym wypadku służbowy - one zwykle mają całkiem dużo pamięci RAM i rozsądny dysk twardy. Na tym komputerze zainstalujesz oprogramowanie do miksowania muzyki.

Kontroler - czyli urządzenie, którym możesz sterować oprogramowaniem DJ-skim. To tak, jak pad do konsoli, naciskasz guziki i kręcisz gałką, a na ekranie i w głośnikach dzieją się rzeczy. Co najważniejsze - z reguły ma dwa talerze i możesz nimi kręcić, dzięki temu zaczniesz wydawać dźwięki takie, jak prawdziwi DJ-e w filmach.

Słuchawki - najlepiej nauszne, żeby w dobry sposób izolowały dźwięki dochodzące z zewnątrz. Ale na start wystarczą Ci jakiekolwiek słuchawki z kablem.

Jak wybrać sprzęt na start?

Na to pytanie można odpowiedzieć oczywiście na dwieście sposobów. Ale przyjmijmy, że mamy do czynienia z dwoma charakterystykami początkującego DJ-a.

Rozważny, ale romantyczny:
W życiu kierujesz się zdrowym rozsądkiem. Zanim coś kupisz, przemyślisz to dwa razy, a potem jeszcze raz dla pewności. Wolisz zacząć skromnie, bo nie jesteś przekonany, że DJ-ing to rzeczywiście droga dla Ciebie. Sprzęt wiec musi być prosty, ale solidny. Dzięki niemu mam poznać podstawy tej sztuki, bez zbędnych funkcji, których i tak nie użyję - to tylko próba!

Urodzony zwycięzca:
Jesteś skazany na sukces. To nie hobby, to potencjalna kariera. Gdy wyobrażasz sobie swoje występy, dzieje się to w wielkim klubie, reflektory, lasery, dym i mnóstwo ludzi. Dlatego od razu potrzebujesz sprzętu, który spełni Twoje wysokie wymagania. Pozwoli Ci zagrać w klubie z prawdziwego zdarzenia i nie będzie Cię ograniczał. Musi to być poważny sprzęt, ale... w dobrej cenie.

Czas na propozycje sprzętu

Idealny na start

Jeżeli bardziej utożsamiasz się z pierwszym przykładem, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie Hercules DJControl Inpulse 200 MK2. Jest to wzór kontrolera, który będzie idealny do tego, aby poznać podstawy miksowania. Jest kompatybilny z oprogramowaniem DJUCED oraz Serato DJ Lite (Serato to jeden z najpopularniejszych software’ów do miksowania na świecie, warto więc uczyć się od razu na nim).

Kontroler wyposażono w intuicyjny system wskaźników - w tym podświetlane strzałki kontroli tempa. Z myślą o początkujących DJ-ach, zastosowano w nim funkcję Beatmatch Guide (wspieraną przez wspomniane wcześniej DJUCED i Serato DJ Lite) - co ułatwia naukę dopasowania tempa i synchronizacji utworów. Dodatkowo osiem padów, czyli przycisków, które pomagają Ci w zaznaczaniu wybranych fragmentów utworów (przydatne przy miksowaniu), dwa pokrętła jog (czyli “talerze”) i pokrętła odpowiedzialne za regulację wysokich, średnich i niskich tonów, a także podstawowe efekty.

Jest to idealny wybór dla każdego, kto chce rozpocząć swoją DJ-ską przygodę. Dodatkowo, gdy zdecydujesz się na zakup w Supersound, dostaniesz wspaniały prezent, czyli Tajniki Djingu - kurs Djski od podstaw. Kurs obejmuje 23 lekcje, które są podzielone na teoretyczne i praktyczne moduły. Wszystkie materiały są dostępne w formacie PDF, co pozwala na dostęp i naukę w dowolnym czasie.

Poziom wyżej

Dla osób, które chcą postawić na coś większego i bardziej przypominającego profesjonalne narzędzia DJ-skie mogę zaproponować pozycję od renomowanego producenta, czyli Pioneer DDJ-FLX4. Urządzenie to jest kompatybilne z Serato i rekordbox, a dzięki licencji możesz bezpłatnie korzystać zarówno z rekordbox oraz Serato DJ Lite. Kontroler obsługuje wiele urządzeń: komputery, telefony (zarówno iPhone jak i Android), a także tablety. Ze swoim urządzeniem możesz połączyć się przez Bluetooth lub USB.

Rozkład elementów sterujących na DDJ-FLX4 jest zaczerpnięty z profesjonalnych modeli Pioneer DJ. Kontroler wyposażony jest w 16 padów, które możesz konfigurować do swoich potrzeb. Większe koła jog, niz w poprzedniej propozycji, sam sprzęt również jest większych rozmiarów, dzięki czemu zyskujemy większą wygodę użytkowania.

Na pewno ciekawą funkcją jest integracja z serwisami streamingowymi (m.in. TIDAL). Dzięki czemu wystarczy Ci tylko podłączenie do internetu i nieskończona ilość utworów czeka na zmiksowanie przez Ciebie.

Bonus: niemalże winyle

Ostatnią propozycją jest Hercules T7. To sprzęt, który pozwala na bardzo realistyczne doświadczenie miksowania. To dlatego, że koła zasilane są silnikami, co sprawia, że kręcą się jak winylowa płyta na gramofonie. Dzięki temu możesz zacząć naukę miksowania na płytach winylowych bez potrzeby zakupu profesjonalnego gramofonu i miksera. Jest to też zdecydowanie bardziej wygodne, ponieważ zamiast kilku, mamy tylko jedno urządzenie.

Kontroler jest zaopatrzony w wygodny efektor, podświetlane kolorowe pady, które można konfigurować w zależności od potrzeb. Wspomniane wcześniej zasilane koła są metalowe, sprawiają wrażenie solidnych, na nich leżą filcowe slipmaty.

Urządzenie wzbogacone zostało również o funkcje Beatmatch Guide, Asystena i poziomu Energy, które pomagają w opanowaniu kolejnych, nowych technik miksowania.

Podsumowanie

Rynek sprzętu posiada odpowiedzi na wszystkie potrzeby. Jeżeli mogę Ci coś doradzić, to zastanów się na czym najbardziej Ci zależy. Jeżeli chodzi tylko o naukę miksowania, wybierz kontroler taki jak Hercules DJControl Inpulse 200 MK2. Jak czujesz, że to coś więcej niż chwilowa zajawka, postaw na ciekawą propozycję od Pioneer - DDJ-FLX4. Natomiast w momencie, w którym najbardziej pasjonuje Cię nauka miksowania i skreczowania z użyciem płyt winylowych - naturalną odpowiedzią będzie wspomagany silnikami Hercules T7.





Kup merch Supersound:

#kontroler dj, #hercules dj, #pioneer dj Opublikowano w kategorii: Poradniki

Komentarze

Brak komentarzy