Multimedia w szkołach

Multimedia w szkołach
Opublikował(a) Maciej Polański 4 lata temu 5713 unikalnych wyświetleń 1 komentarz


Rozwój technologii komórkowej, w tym samych smartfonów – za pomocą których można nie tylko zarejestrować obraz i dźwięk, ale także z łatwością montować gotowy do publikacji film – sprawił, że coraz więcej dzieci i młodzieży interesuje się tworzeniem multimediów oraz muzyki. O ile tworzenie filmów na telefonie jest stosunkowo łatwe, o tyle tworzenie muzyki i edycja dźwięku wymaga wyspecjalizowanych narzędzi nazywanych cyfrowymi stacjami roboczymi (ang. DAW – Digital Audio Workstation).

Jednym z najpopularniejszych tego rodzaju programów jest FL Studio firmy Image Line – od niedawna dostępny także w ramach licencji wielostanowiskowych dla instytucji edukacyjnych. Wbudowany sekwencer krokowy programu jest wyjątkowo łatwy w obsłudze – po wybraniu zestawu dźwięków z dołączonej do programu biblioteki (lub dowolnych innych) wystarczy za pomocą komputerowej myszki włączyć je dla wybranych części taktu. W ten sposób każdy – bez przygotowania muzycznego i specjalistycznego przeszkolenia – może stać się twórcą rytmów i prostych fraz muzycznych, nazywanych często przez młodzież „bitami”.

FL Studio – jako jeden z nielicznych programów typu DAW – jest także wyposażony w tzw. gotowe projekty, zawierające nagrania poszczególnych partii instrumentów oraz ich zapis „pianolowy” (przypominający zapis nutowy). Dzięki temu możliwe jest prowadzenie zajęć z zakresu budowy utworów czy aranżacji. Uczniowie mogą nie tylko samodzielnie analizować strukturę utworów muzycznych, ale także poznawać działanie efektów i podstawy edycji audio. Co ważne, FL Studio nie wymaga do działania najnowszej generacji komputerów a czas jego uruchomienia jest bardzo krótki (liczony zwykle w sekundach).

Z doświadczeń Macieja Polańskiego - redaktora naczelnego portalu Musoneo.com - wynika, że dzieci w wieku szkolnym bardzo chętnie biorą udział we wszelkiego rodzaju zajęciach interaktywnych, gdzie za pomocą klawiatury komputerowej czy miniaturowej klawiatury MIDI mogą wyzwalać dźwięki, perkusję czy choćby próbki dźwiękowe swojego głosu. Tego rodzaju zajęcia – w przeciwieństwie do nauki gry na flecie prostym – przybliżają dzieciom współczesny świat multimediów i pomagają w rozwijaniu hobby związanego z muzyką i filmem.

Wydaje się, że w wyborze programu muzycznego na wyposażenie pracowni komputerowych warto wziąć pod uwagę także koszty aktualizacji oprogramowania w przyszłości i ograniczenia wbudowanych w program narzędzi. Firma Soundstation – dystrybutor programu – ma dla osób decydujących o tego rodzaju zakupach same dobre wiadomości. Po pierwsze FL Studio – jako jedyny program DAW na rynku – jest objęty dożywotnimi darmowymi aktualizacjami – raz zakupiona licencja automatycznie daje dostęp do najnowszej wersji programu w chwili jej publikacji. Oznacza to, że nie trzeba martwić się o wysokie koszty odnowienia licencji czy „starzenie się” oprogramowania. Po drugie instrumenty i efekty zarezerwowane dla droższych wersji programu mogą być wykorzystywane w celach edukacyjnych z wyłączeniem jedynie możliwości ponownego otwarcia projektu utworzonego z ich udziałem. Oznacza to nieograniczony dostęp na zajęciach do wielu zaawansowanych narzędzi, i to zawsze w najnowszych ich wersjach! Po trzecie – program jest dostępny zarówno w wersji na PC, jak i Mac – co umożliwia zainteresowanym tym uczniom i nauczycielom korzystanie z programu na ich własnych komputerach poza zajęciami i rozwijanie pasji. Po czwarte wreszcie, za wyborem tego programu przemawia duża liczba darmowych i niedrogich materiałów edukacyjnych dotyczących FL Studio, jako choćby kursy musoneo.com. Na internetowych grupach, takich jak FL Studio Polska Produkcja na Facebooku, coraz częściej swoje utwory publikują nastoletni producenci, a nawet dzieci w wieku szkolnym, które samodzielnie opanowały obsługę programu. Czy zatem nie powinniśmy ułatwić im rozwijania pasji?

Macieja Polańskiego - twórcę kursów wielu różnych programów DAW, w tym kursu FL Studio od podstaw na musoneo.com – nie dziwi popularność FL Studio. „FL Studio to jeden z najtańszych i zarazem najlepiej wyposażonych programów DAW obecnie dostępnych na rynku” – twierdzi. Możliwość zakupu wielostanowiskowych licencji w cenie znacznie niższej niż detaliczna otwiera możliwość instytucjom edukacyjnym na prowadzenie nowoczesnej edukacji muzycznej. Dystrybutor programu, firma Soundstation, oferuje także szkolenia dla nauczycieli oraz kursy wideo pozwalające szybko przyswoić podstawy pracy z FL Studio osobom, które nie miały dotąd do czynienia z tego rodzaju oprogramowaniem.


Komentarze

Vcm 4 lata temu
Polecam FL STUDIO!