Interfejsy Audio
Interfejs audio to karta dźwiękowa, która pozwala podłączać do komputera urządzenia peryferyjne potrzebne do nagrywania i aranżacji muzyki (monitory studyjne, słuchawki, kontrolery MIDI, mikrofony, gitary, syntezatory itp.). Profesjonalny interfejs muzyczny zapewnia dużą wyższą jakość dźwięków niż rozwiązania komercyjne. Konwertuje on sygnał analogowy na cyfrowy (strumień zer i jedynek) oraz cyfrowy na analogowy. W dziale wyposażenia do profesjonalnego studia nagraniowego naszego sklepu muzycznego przygotowaliśmy najlepsze interfejsy audio. Polecamy interface audio USB, MIDI, thunderbolt i inne.
Bestsellery w kategorii Interfejsy Audio
Ostatnie recenzje w kategorii Interfejsy Audio
Na skróty:
Co to jest interfejs audio?
Interfejs audio to urządzenie pozwalające podłączyć mikrofon, profesjonalne głośniki studyjne (monitor studyjny), kontroler MIDI, słuchawki czy instrument muzyczny do komputera. Przetwarza on dane analogowe na cyfrowe (i odwrotnie). To pozwala na wygodną nagrywanie muzyki elektronicznej, wokalu, ścieżek gitarowych, dźwięków syntezatora i innych instrumentów.
Po co jest interfejs audio?
Audio interfejs pozwala uzyskać czyste brzmienie wokalu i poprawić jakość dźwięków instrumentalnych, która jest o wiele lepsza niż przy zastosowaniu tradycyjnej karty dźwiękowej wbudowanej w płytę główną komputera (służy ona do odtwarzania muzyki czy oglądania filmu, ale już nie do pracy z dźwiękami). Interfejsy audio pozwalają zyskać doskonałą dynamikę, duże odstępy od szumów i dobrą separację kanałów. Przetworzony przez nie dźwięk jest klarowny, perfekcyjnie odwzorowuje plany dźwiękowe i jest bardziej dynamiczny. Dodatkowo interfejsy posiadają dużą ilość wejść, co pozwala wygodnie podłączyć do komputera np. gitarę elektryczną, mikrofon, monitor studyjny czy słuchawki (nie będzie na nich słychać szumów). Interfejsy mają swoje własne sterowniki, które przetwarzają dźwięki w czasie rzeczywistym, co pozwala grać na wirtualnych instrumentach i wybijać rytmy na klawiaturach MIDI.
Jak działa interfejs audio?
Zasada działania interfejsów jest bardzo prosta – przesyłają one dźwięk z urządzeń peryferyjnych do komputera oraz z komputera na zewnątrz (np. na monitor odsłuchowy służący do wychwycenia i usunięcia nieprawidłowości). Na komputerze musi być zainstalowane oprogramowanie muzyczne (tzw. DAW), które zarejestruje przesyłany sygnał.
Jak podłączyć interfejs audio?
Interfejsy audio USB wystarczy podłączyć do komputera za pomocą portu USB. Następnie należy je podłączyć do instrumentów lub sprzętu, który chcesz wykorzystać do przesyłania i obróbki muzyki. Kolejnym krokiem jest uruchomienie oprogramowania.
Interfejsy audio – rodzaje
Najpopularniejszym standardem obecnie jest USB 2.0 (przepustowość 489 Mb/s) i 3.0 (400 Mb/s), dlatego najczęściej wybierany jest interfejs audio USB. Przepustowość USB 2.0 wystarcza do przesyłania do komputera oraz z komputera do urządzeń zewnętrznych wielu strumieni dźwięku cyfrowego jednocześnie. Dawniej popularny był interfejs Firewire (z przepustowością 400 Mb/s lub 800 Mb/s). Obecnie ten standard stworzony przez markę Apple został wyparty przez szybki interfejs Thunderbolt. Interface audio Thunderbolt jest zaprojektowany przede wszystkim do współpracy z laptopami Apple, dlatego często może on nie nadawać się do współpracy z PC. Profesjonalne studia nagraniowe czasami stosują karty PCI-X oraz PCI-E (o bardzo szybkiej przepustowości od 4 nawet do 8 GB/s).
Jaki interfejs audio kupić?
Popularny interfejs USB audio powinien być dopasowany do zastosowania. Podstawowy model sprawdzi się do przenoszenia muzyki stworzonej na komputerze na monitor studyjny. Bardziej zaawansowany interfejs audio do gitary, syntezatora i wokalu jest droższy, ale pozwala przenosić nagrania instrumentów i głosu na komputer. Ważny jest również sposób nagrywania – prostszy model wystarczy do nagrywania pojedynczych ścieżek, a większa ilość wejść jest niezbędna, gdy chcesz jednocześnie nagrywać różne ścieżki (np. gitarę i wokal).
Standardowe interfejsy audio posiadają wyjście słuchawkowe, przeznaczone do monitora studyjnego lub efektów oraz instrumentu (mikrofon, gitara, syntezator). Funkcja daring monitoring pozwoli Ci odsłuchiwać na słuchawkach dźwięki na żywo. Interfejs audio XLR służy do podłączenia mikrofonu, wejścia dla gitary i innych instrumentów najczęściej oznaczone są skrótem hi (czasami producenci mogą napisać również „instrument”). Wejście i wyjście MIDI pozwoli podłączyć kontroler MIDI starszej generacji. Najnowsze kontrolery MIDI można połączyć za pomocą USB.
Gdy wybierasz interfejs audio, zwróć uwagę również na:
- opóźnienia w przesyle sygnału – nawet najbardziej nowoczesny interfejs audio USB nie zagwarantuje zerowego opóźnienia pomiędzy sygnałem wyprowadzonym z komputera do kolumn studyjnych. Dźwięk jest ładowany z dysku twardego, trafia do konwertera analogowo-cyfrowego, gdzie jest przetwarzany. Dopiero, gdy PC i interfejs dokonają obliczeń, odbiorca usłyszy dźwięk w głośnikach. W nowoczesnych interfejsach opóźnienie to jest jednak praktycznie niewychwytywane przez ludzkie ucho,
- latencja i stabilność działania – zapewniają ją sterowniki. Parametry te są szczególnie ważne, gdy chcesz tworzyć rytmy na klawiaturze MIDI podłączonej do komputera. Latencja to czas opóźnienia pomiędzy uderzeniem w klawisze, a usłyszeniem wygenerowanego dźwięku w głośnikach. Do gry na wirtualnych instrumentach potrzebny jest interfejs audio z maksymalnie 10 ms,
- zasilanie – w terenie niezbędne jest zasilanie z portu USB laptopa, w studiu model z zasilaniem z sieci również się sprawdzi. Zasilanie fantom pozwala podłączyć czuły mikrofon pojemnościowy, który jest potrzebny do nagrywania rapu czy wokalu,
- rozdzielczość – do profesjonalnych zastosowań interfejs powinien pozwalać nagrywać dźwięki z rozdzielczością 24 bity.
Interfejsy audio – profesjonalny sklep muzyczny
W Supersound przygotowaliśmy szeroki wybór interfejsów audio USB i thunderbolt różniących się ilością wyjść i wejść oraz innymi parametrami technicznymi. Są to urządzenia pochodzące od cenionych producentów sprzętu i akcesoriów muzycznych (m.in. Motu, PreSonus, BEHRINGER, STEINBERG, MODITECH, M-Audio, ESI, Uniwersal Audio, RME). Polecamy zarówno podstawowe modele idealne do tworzenia muzyki elektronicznej, jak i interfejs muzyczny z dobrymi wyjściami słuchawkowymi dla DJ-a, modele przeznaczone do nagrywania wokalu i rapu, gitary elektrycznej czy dźwięków syntezatorów i bitmaszyn. Sprawdź rodzaje połączeń i dobierz przetworniki, które pozwolą Ci stworzyć profesjonalny zestaw do pracy z własnymi utworami.