JOUE- dla poszukujących nowych sposobów sterowania dźwiękiem
JOUE- dla poszukujących nowych sposobów sterowania dźwiękiem
Joue może być spełnieniem marzeń wielu osób poszukujących nowych sposobów sterowania dźwiękiem instrumentów wirtualnych, efektów oraz obsługi sesji. Jest przy tym bardzo pomysłowe i efektownie wykonane.
Kontrolery trafiły na nasz rynek, na którym mają dystrybutora i dedykowaną stronę internetową www.joue.pl. Do naszych testów trafił podstawowy model J3 Essential, będący bazą dla magnetycznie mocowanych nakładek o różnej funkcjonalności i wymiarach. Siłą tego urządzenia jest to, że nakładki można zmieniać w czasie rzeczywistym, dostosowując je do aktualnych potrzeb. W ten sposób można mieć taki kontroler, z jakiego w danym momencie chcemy korzystać. Może to być jedna nakładka, zajmująca całą szerokość przeznaczonego dla niej miejsca albo 2 lub 3, z których każda służy do innych celów.
Nakładki komunikują się z „bazą” za pośrednictwem techniki RFID, którą wszyscy doskonale znamy choćby z etykiet z cenami w supermarketach, pozwalających odczytać ich zawartość i uruchamiających alarm przy wyjściu, gdy ich nie skasowano. Wykonane są z wytrzymałego silikonu, a obecnie dostępnych jest osiem typów nakładek, z których jedna zajmuje trzy „sloty” panelu kontrolera, dwie są „dwuslotowe”, a pięć pojedynczych.
Nakładki nie są przesadnie ściśle dopasowane do przeznaczonego dla nich miejsca, dlatego po ich umieszczeniu trzeba niekiedy nieco skorygować ich pozycję. W przypadku nakładek z klawiaturami, naśladującej fragment gryfu gitary, z suwakami oraz z półkulami i przyciskami ważne jest zachowanie odpowiedniego kierunku. W przeciwnym razie, jeśli wcześniej nie dokonaliśmy odpowiedniej konfiguracji w edytorze, może się pojawić kłopot z rozpoznawaniem komunikatów.