SŁOWNIK POJĘĆ - Latencja

SŁOWNIK POJĘĆ - Latencja
Opublikował(a) Redakcja 7 miesięcy temu 1359 unikalnych wyświetleń 1 komentarz

W komputerowych systemach produkcji dźwiękowej latencję mierzy się na wejściu i wyjściu interfejsu audio, czyli urządzenia odpowiedzialnego za rejestrację i odtwarzanie dźwięku. Jej wielkość zależy od częstotliwości próbkowania (im większa częstotliwość tym niższa latencja) oraz wielkości bufora programowego określającego w samplach czas w jakim muszą zostać wykonane wszelkie przeliczenia (im mniejszy bufor, tym mniejsza latencja). Praca z mniejszą latencją niemal zawsze wiąże się z większym obciążeniem procesora czy jednostki CPU, ponieważ przy wyższych częstotliwościach próbkowania komputer ma więcej przeliczeń do wykonania w tym samym czasie, a mniejszy bufor oznacza, że tą samą liczbę obliczeń komputer musi wykonać w krótszym czasie.


Kup merch Supersound:

#słownik pojęć Opublikowano w kategorii: Poradniki

Komentarze

twójstary 6 miesięcy temu
Im wyższa częstotliwość próbkowania, tym niższa latencja, ale też większe obciążenie dla komputera. Z kolei im mniejszy bufor, tym krótszy czas potrzebny na przeliczenia, co również zmniejsza latencję, ale obciąża procesor. Na początku może to być frustrujące, bo musisz znaleźć balans – chcesz pracować przy minimalnej latencji, ale nie możesz przeciążyć komputera, zwłaszcza jeśli nie masz superwydajnego sprzętu.

Najlepszym rozwiązaniem na początek jest ustawić częstotliwość próbkowania na poziomie 44,1 kHz lub 48 kHz i ustawić bufor na średnią wartość, by sprawdzić, jak system sobie z tym radzi. Z czasem, jak nabierzesz doświadczenia i zwiększysz moc swojego sprzętu, będziesz w stanie bardziej precyzyjnie dopasować te ustawienia do swoich potrzeb produkcyjnych.