Syntezatory dbx
Syntezatory muzyczne to nowoczesne urządzenia, w których dźwięk jest modulowany przy pomocy zmian częstotliwości odpowiadającej za jego wysokość. Za modulację dźwięku odpowiada umiejętne zmienianie napięcia przekazywanego do wzmacniacza, a później do głośnika, w którym tworzy się słyszalna fala akustyczna. To pozwala uzyskać powstawanie zupełnie nowych brzmień. Dzięki tej możliwości użytkownik może do woli zmieniać brzmienia i kształtować je w dowolny sposób. Syntezator dźwięku wykorzystywany jest do tworzenia muzyki rockowej, filmowej, klubowej, dźwiękowych efektów specjalnych i w wielu innych produkcjach. Sklep muzyczny Supersound oferuje szeroki wybór syntezatorów z różnych półek cenowych oraz samplery i wiele akcesoriów do syntezatorów.
Amerykańska marka dbx, należąca do Herman International (spółki Samsung Electronics), została założona w 1971 roku przez Davida E. Blackmera. Firma utożsamiana jest z projektowaniem i tworzeniem profesjonalnego sprzętu do nagrywania dźwięku m.in. cyfrowych procesorów sygnałowych, korektorów, kompresorów czy zwrotnic.
Bestsellery w kategorii Syntezatory
Ostatnie recenzje w kategorii Syntezatory
Na skróty:
Jak działają syntezatory?
Pierwszy syntetyzator muzyczny wykorzystywał w swojej budowie tranzystory, kondensatory, rezystory oraz elementy indukcyjne. Generatory (oscylatory) były blokami wytwarzającymi proste fale elektryczne. Następnie fale te były podawane obróbce w filtrach sterowanych napięciem (VCF), które pozwalały zmieniać barwę tonów. Głośność dźwięku była sterowana za pomocą wzmacniaczy.
Współczesny syntetyzator dźwięku działa na podobnej zasadzie, ale wykorzystuje technologię cyfrową. W cyfrowym oscylatorze odtwarzane są sample, czyli próbki dźwięków instrumentów (np. gitary basowej, perkusji czy trąbki). Próbki trafiają do cyfrowego filtra, gdzie kształtowana jest barwa. Wzmacniacz pozwala sterować głośnością. Oprócz próbek imitujących instrumenty, syntezator muzyki pozwala wytwarzać także nowe dźwięki elektroniczne i zyskiwać oryginalne brzmienia, które urozmaicają utwory. Syntezator midi można wygodnie połączyć z komputerem.
Syntezatory, instrumenty muzyczne z grupy elektrofonów elektronicznych, są bardzo ciekawymi urządzeniami. Dźwięk wychodzący spod klawiszy można dowolnie modulować tworząc zupełnie inne i dotychczas niesłyszalne kompozycje. Dzięki wbudowanym dziesiątkom funkcji, urządzenie w rękach muzyka może stać się doskonałym narzędziem tworzącym futurystyczną muzykę wykorzystywaną na wiele sposobów.
Syntezator klawiszowy
Klawiatura w tym urządzeniu jest identyczna z klawiaturą muzyczną instrumentów klawiszowych. Dodatkowym wyposażeniem syntezatora jest zestaw styków umożliwiających zmianę napięcia sterującego lub – w przypadku syntezatorów cyfrowych – impulsów cyfrowych odpowiedzialnych za dźwięk naciśniętego klawisza. Zasadniczą cechą odróżniającą syntezator klawiszowy od innych elektronicznych instrumentów klawiszowych jest to, że podczas gry na syntezatorze użytkownik ma pełną swobodę kształtowania dźwięku.
Początkowo syntezator dźwięku umożliwiał imitację dźwięków innych instrumentów takich jak trąbki, organy czy bębny, natomiast nieco więcej problemów było z naśladowaniem instrumentów smyczkowych i strunowych. Pierwszym, który odtworzył dźwięk gitary elektrycznej, był muzyk jazzowy Jan Hammer. Obecnie syntezator muzyczny doskonale potrafi odtworzyć każdy dźwięk, a dzięki swojej funkcjonalności może modulować go na dowolny sposób.
Syntezator – jaki wybrać
Obecnie na rynku dostępne są:
- syntezatory z klawiaturą – syntezator klawiszowy posiadający klawiaturę podobną do keyboardów czy cyfrowych pianin,
- syntezatory programowe – programy oraz wtyczki VST, które można wykorzystywać na komputerze wyposażonym w odpowiedni interfejs (standardowa karta dźwiękowa laptopa jest niewystarczająca do tworzenia dobrej muzyki),
- moduły dźwiękowe – syntezatory, do których należy podłączyć klawiaturę, sekwencer lub komputer z profesjonalnym oprogramowaniem muzycznym.
Kolejny podział bierze pod uwagę typ syntezy i dzieli urządzenia na:
- syntezatory cyfrowe – nowoczesny syntezator dźwięku, który wykorzystuje technologię cyfrową i gotowe próbki (sample). Jest dostosowany do pracy z komputerem i pozwala tworzyć wiele oryginalnych dźwięków,
- syntezatory analogowe – tradycyjne instrumenty pozwalające tworzyć klimatyczne utwory w stylu retro.
Do uniwersalnych zastosowań doskonale sprawdzi się cyfrowy syntezator muzyki typu sample-based. Można go wykorzystać do naśladowania wielu instrumentów akustycznych i tworzenia utworów z dowolnego gatunku muzycznego. Miłośnicy dźwięków elektronicznych mogą wybrać syntezatory virtual-analog, które pozwalają uzyskać wiele syntetycznych dźwięków niewystępujących w naturze. Analogowy syntezator klawiszowy to rozwiązanie, które wybierają przede wszystkim koneserzy. Jego słabszą stroną jest niewielka polifonia oraz to, że wymaga regularnego strojenia.
Syntezator – ceny
Ceny syntezatorów są bardzo zróżnicowane. Podstawowy model można kupić już za około 300-500 zł. Syntezatory ze średniej półki cenowej kosztują 2000-5000 zł, ale na rynku dostępne są także profesjonalne instrumenty, których ceny sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena syntezatorów zależy przede wszystkim od jakości odtwarzanych sampli i ilości pamięci, w której próbki te są zmagazynowane. Znaczenie ma także częstotliwość próbkowania oraz rozdzielczość bitowa próbkowania oryginalnych dźwięków. Chcesz wybrać profesjonalny syntezator? Muzyka i jej jakość jest uzależniona również od zastosowanych filtrów.
Syntezatory – sklep muzyczny Supersound
Sklep muzyczny Supersound w swojej ofercie posiada szeroki wybór syntezatorów, automatów perkusyjnych, modułów dźwiękowych, samplerów i akcesoriów (pokrowce, kable do syntezatorów itp.). Polecamy syntezatory dźwięku analogowe i cyfrowe z różnych półek cenowych. Wśród asortymentu posiadamy instrumenty pochodzące m.in. z oferty AKAI, Roland, Moog, Behringer, Teenage Engineering, Korg, Sony, NOVATION. Sprawdź parametry oraz możliwości poszczególnych syntezatorów i dobierz sprzęt muzyczny, który pozwoli Ci tworzyć wyjątkowe kompozycje.