Perkusje Gładek
Zestaw instrumentów perkusyjnych, czyli perkusja charakteryzuje się jednostajnym rytmem, dźwiękiem o niskiej i wysokiej tonacji oraz głębokim dudnieniem bębnów. Perkusja to tak naprawdę cały zestaw instrumentów, który umożliwia stworzenie rytmu, czyli równego podkładu dla członków zespołu tworzących m.in. w rocku, popie, metalu czy jazzie.
Gładek jest polską firmą założoną prawie 25 lat temu przez Zbigniewa Gładka. Ten polski lutnik i gitarzysta zna się na drewnie jak mało kto, potrafi on dobrać surowce tak, aby uzyskać niepowtarzalne brzmienie instrumentu. Dzięki produkcji wysokiej jakości trwałych pałek perkusyjnych jego marka stała się rozpoznawalna na całym świecie. Swoje produkty tworzy w oparciu o sprawdzone przez siebie tradycyjne metody i materiały najwyższej jakości, dlatego niezmiennie od lat dostarcza niezawodne rozwiązania. Ponad to współprace z czołowymi polskimi perkusistami zaowocowały wprowadzeiem do oferty modeli sygnowanych.
Bestsellery w kategorii Perkusje
Ostatnie recenzje w kategorii Perkusje
CO TO JEST PERKUSJA?
Perkusja to tak naprawdę cały zestaw instrumentów. Każdy zestaw perkusyjny zapewnia możliwość stworzenia rytmu, czyli równego podkładu dla pozostałych muzyków zespołu.
JAK ZBUDOWANA JEST PERKUSJA?
Na kompletny zestaw perkusyjny składa się parę elementów. Do najważniejszej części oczywiście należą bębny. Jednakże, do równie istotnych elementów zaliczają się również statywy i hardware (stojaki i pedały), talerze perkusyjne (blachy) oraz siedzisko (stołek). Ważne jest również, aby posiadać przynajmniej jedną parę pałek!
NA CO SKŁADA SIĘ ZESTAW PERKUSYJNY.
Podstawowy zestaw perkusyjny najczęściej zawiera:
- bęben basowy – największy element zestawu perkusyjnego. Dźwięk z niego wydobywany jest przy pomocy pedału lub dwóch pedałów. Popularnym rozmiarem bębna jest ten o średnicy 22 cali. Jednakże można spotykać szesnasto- i dwudziestosześciocalowe.
- werbel – ten mały bęben służy do prowadzenia rytmu. Najczęściej spotyka się werbel o wielkości 14 cali. Werbel stroi się przy pomocy śrub umieszczonych wokół obręczy.
- studnia – to inaczej bęben stojący na ziemi lub podwieszony na ramie wraz z resztą perkusji.
- tom-tom – to bęben umieszczany nad bębnem basowym lub tuż obok – na statywie. Tom-tom przypomina werbel, jednak różni się od niego diametralnie.
- talerze hi-hat – są mocowane na jednym statywie, a tym samym stykają się ze sobą. Talerze mogą być różnej lub jednakowej grubości. Można na nich grać w ich pozycji otwartej (wtedy głośność dźwięku jest bardzo doniosła), a także w pozycji zamkniętej (dźwięk wydobywający się z instrumentu w tej pozycji jest zdecydowanie cichszy i bardziej subtelny).
- ride – to talerz, który wydaje podczas grania bardzo wysokie dźwięki.
- crash – to talerz o zróżnicowanej grubości. Crash-a używa się do podkręcenia rytmu podczas wykonywania utworu.
Perkusja profesjonalna może być także rozbudowana o wiele innych elementów dodatkowych. Oprócz podstawowych instrumentów w zestawie perkusyjnym można znaleźć także m.in.
- splash – talerz o krótkim brzmieniu.
- stack – połączone dwa talerze o krótkim i monotonnym brzmieniu.
- bell – niewielki i wypukły talerz, którego dźwięk przypomina kopułkę ride’a.
- chimes (tzw. dzwonki chińskie) – metalowe rurki lub różnej długości płytki ułożone w rzędzie.
- tamburyn.
Ponadto, do gry na perkusji najczęściej wykorzystuje się drewniane pałeczki, rzadziej specjalne miotełki lub szczotki perkusyjne.
PERKUSJA AKUSTYCZNA
Perkusja akustyczna to zestaw zawierający tomy, talerze, kocioł, bęben basowy, werbel, hardware oraz pałki. Ten instrument generuje dużą głośność , bo aż od 100 do 120 decybeli. W związku z tym, iż perkusja akustyczna tworzy bardzo silne dźwięki ważne jest, aby pomieszczenie, w którym będziemy uczyć się gry było bardzo dobrze wyciszone. Dodatkowo, pamiętaj, aby podczas ćwiczenia na instrumencie zakładać na uszy słuchawki wygłuszające. Dzięki temu twój słuch nie dozna uszczerbku. Perkusje akustyczne można zbudować samodzielnie lub zakupić w gotowy zestaw instrumentów. Wyróżnia się perkusje akustyczne w wariancie dla dzieci i dla dorosłych. Poszczególne warianty nie różnią się składem instrumentu, ale rozmiarem poszczególnych elementów.
PERKUSJA ELEKTRONICZNA
Alternatywnym rozwiązaniem dla perkusji akustycznej jest perkusja elektroniczna. Za jedną z jej zalet uznaje się to, że nie potrzebujesz specjalnie wygłuszonego pomieszczenia, aby ćwiczyć grę na tym instrumencie. Wystarczy, że założysz słuchawki, a sąsiedzi i całe otoczenie nie będzie słyszało dźwięków. Dodatkowo, instrument posiada szeroki wachlarz dźwięków, które ułatwiają tworzenie utworów w różnych gatunkach muzycznych. Ponadto, perkusji elektronicznej nie trzeba stroić, a także konserwować.
JAK WYBRAĆ PERKUSJĘ?
Wybór perkusji nie jest łatwym zadaniem. Jest to trudna decyzja zarówno dla osób początkujących jak i profesjonalnych bębniarzy. Na rynku dostępne serie dedykowane dla muzyków na różnym stopniu zaawansowania.
Istnieje taka reguła, że im wyższa półka jakościowa i brzmieniowa instrumentu tym mniej składników posiada instrument. Tym samym użytkownik precyzyjniej decyduje o jakości, funkcjach i właściwościach poszczególnych elementów instrumentu. Oznacza to np. iż w pełni zawodowe akustyczne perkusje sprzedawane są jako zestaw tomów i centrali (bez werbla ). Czasami perkusje są kompletowane nawet poprzez pojedyncze bębny, co tym samym pozwala decydować o ich średnicach i głębokościach, a także użytym do ich produkcji drewnie.
Ważne jest, aby dobrać odpowiednią konfigurację zestawu, rozmiarów i średnic bębnów, elementów hardware i dodatkowych statywów, aby instrument prawidłowo i dobrze spełnił swoje funkcje. Kluczowym aspektem jest także rodzaj i rozmieszczenie talerzy perkusyjnych, które są nieodłączną częścią kompletnej perkusji akustycznej.
RODZAJE DREWNA WYKORZYSTYWANE W KONSTRUKCJI SHELL’ÓW (KORPUSÓW)
Rodzaj drewna wykorzystywany do konstrukcji shell’ów ma wpływ na brzmienie, długość tonu, atak oraz barwę dźwięku, a także cenę instrumentu.
Do produkcji shell’ów dla wersji entry level, czyli sprzętu dla początkujących wykorzystywana jest głównie lipa lub topola. Brzozowe lub hybrydowe zestawy brzozowo-klonowe są wykorzystywane do produkcji instrumentów dla średnio-zaawansowanych oraz półprofesjonalnych muzyków. Za to czyste (100%) klonowe, brzozowe, orzechowe lub bugingowe korpusy to drewna są stosowane dla setów z najwyższych półek dla zawodowców.
NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE PERKUSJI? – ZABEZPIECZENIA PERKUSJI
Zestawy perkusyjne są wykończone rożnymi kolorami i technikami. Wpływają one często na sposób w jaki zabezpieczony jest sprzęt.
Okleina to specjalna warstwa grubej folii, która za pomocą wytrzymałych klejów nakładana jest na zewnętrzną część korpusu. To wykończenie sprawia, że perkusja jest bardziej wytrzymała na zarysowania oraz uszkodzenia w transporcie.
Niektóre klasyczne kolory perkusji (masa perłowa) możliwe są do uzyskania wyłącznie w wykończeniach z okleiny. Innym rodzajem zabezpieczenia zewnętrznych warstw drewna jest lakierowanie. Jednakże ten sposób jest przeważnie droższy, a także uważany za bardziej ekskluzywny. Za atut lakierowania uznaje się to, iż przepięknie wydobywa on kolory lub naturalną strukturę drewna korpusu. Jednak jest on też podatny na zarysowania.
ILE KOSZTUJE PERKUSJA?
Ceny perkusji są bardzo zróżnicowane, podstawowy zestaw to wydatek rzędu kilkuset złotych, jednakże najdroższe perkusje kosztują od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena perkusji zależy od tego jak rozbudowany jest zestaw, gatunku drewna, z którego instrument został zbudowany, koloru, a także rozmiaru.
PERKUSJA – sklep muzyczny Supersound
W sklepie muzycznym Supersound przygotowaliśmy szeroki wybór perkusji zarówno dla profesjonalnych muzyków jak i tych dopiero zaczynających swoją przygodę z muzyką. Oferujemy zarówno sprzęt w wariancie przeznaczonym zarówno dla dorosłych jak i dzieci